Koleżankom i Kolegom Radioamatorom, Krótkofalowcom,
Konstruktorom i Waszym Rodzinom – w tych trudnych czasach –
Zdrowych, Spokojnych i Pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz
Szczęśliwego Nowego Roku

Życzy Zespół Home Made


Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Filtr L-9 a obwody wejściowe p.cz.
SQ9RZI Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 403
Dołączył: 19-03-2010
Post: #1
Filtr L-9 a obwody wejściowe p.cz.
Jak niektórzy zapewne pamiętają jakiś czas temu złożyłem odbiornik UKF wg dość znanego projektu z MT 12/84 (z inną, nowszą głowicą, również samodzielnie wykonaną).
http://www.mlodytechnik.pl/archiwum/84-N...dynowy.pdf

Od tamtego czasu zdążyłem poeksperymentować jeszcze z kilkoma innymi konstrukcjami, jednak tą pierwszą chciałbym teraz umieścić w obudowie. Drewniana skrzynka (lekko w stylu retro) jest już gotowa. Teraz zastanawiam się czy nie wytrawić jeszcze raz płytki p.cz./m.cz. z uwzględnieniem wszystkich poprawek (usunięcie zworek, optymalizacja rozmiarów z uwagi na 7x7 w dyskryminatorze oraz brak obwodu zasilania głowicy (nowa ma własny stabilizator). W rupieciach znalazłem takie filterki:

http://img576.imageshack.us/img576/5512/img5625t.jpg

W środku dwa karkasy. Na każdym dwa uzwojenia. Pierwotne szeregowo z kondensatorami, przy kręceniu rdzeniem przestrajają się wokół 10,7 MHz. Dałoby się może wykorzystać taki filtr na obwody wejściowe części p.cz., zamiast tych własnoręcznie wykonanych cewek na karkasach z Libry? Oszczędziłoby to sporo miejsca na PCB i poprawiło ekranowanie. Za selektywność odbiornika i tak odpowiada głównie FCM. Z tego co widzę cewki mają zapewnić właściwe połączenie, zgodnie ze schematem aplikacyjnym UL1244. A może są jeszcze jakieś inne wymogi, których nie biorę pod uwagę?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-12-2010 22:24 przez SQ9RZI.)
22-08-2010 14:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości