Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prosta i tania synteza na CCIR
SQ9RZI Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 403
Dołączył: 19-03-2010
Post: #1
Prosta i tania synteza na CCIR
Składam właśnie prosty tuner FM (głowica fabryczna - Gloria, p.cz. na UL1200 i stereodekoder na UL1621. Na razie będę przestrajał głowicę potencjometrem wieloobrotowym (strojenie napięciem do 8V) ale fajnie byłoby mieć coś lepszego - odczyt częstotliwości (głowica ma wyprowadzony sygnał heterodyny) a nawet pamięć stacji.
Przecież to nie powinno być aż tak skomplikowane, na pewni nie w porównaniu z krótkofalarskimi syntezami na DDS. Znacie jakieś ciekawe, sprawdzone rozwiązania?
21-07-2010 21:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ4AVS Offline
Rafał
*****

Liczba postów: 1,362
Dołączył: 29-01-2010
Post: #2
RE: Prosta i tania synteza na CCIR
Wpisz w necie saa1057 lub tsa6057
22-07-2010 11:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RZI Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 403
Dołączył: 19-03-2010
Post: #3
RE: Prosta i tania synteza na CCIR
(22-07-2010 11:18)sq4avs napisał(a):  Wpisz w necie saa1057 lub tsa6057

Na jakich scalakach to się robi już generalnie wiem. Próbuję teraz znaleźć gotowy i (co najważniejsze) sprawdzony projekt. Tak, żeby wystarczyło wytrawić płytkę, zmontować, wprowadzić co najwyżej kosmetyczne zmiany do programu, skompilować i wgrać wsad do procka. Część cyfrowa najbardziej mnie przeraża - ostatni raz pisałem (prosty) program w C ładnych kilka lat temu. W innym języku (Pascal albo coś w rodzaju Basica) parę lat później, ale i tak minęło trochę czasu. Obawiam się, że musiałbym się wszystkiego uczyć od nowa.

Wielkich wymagań nie mam - wyświetlacz wystarczy w formie 4x siedmiosegmentowy LED, przestrajanie przyciskami (przód i tył) oraz kilka komórek pamięci.
22-07-2010 20:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5SAI Offline
Andrzej
***

Liczba postów: 110
Dołączył: 24-03-2010
Post: #4
RE: Prosta i tania synteza na CCIR
Jeśli stosujesz mikrokontroler, to dlaczego nie zastosujesz gotowej głowicy z syntezą, sterowanej po magistrali i2c ? Upraszcza ci się konstrukcja. A do programowania mikrokontrolera do takiego zastosowania w zupełności wystarczy Ci darmowy BASCOM nie potrzeba nic lepszego.

Pozdrawiam Andrzej SP5SAi
( SP5 Stanisław Adam Irena )
22-07-2010 21:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RZI Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 403
Dołączył: 19-03-2010
Post: #5
RE: Prosta i tania synteza na CCIR
(22-07-2010 21:23)SP5SAi napisał(a):  
Jeśli stosujesz mikrokontroler

A jest jakiś inny prosty sposób na obsługę wyświetlacza, kilku przycisków i pamięci na kilka częstotliwości?


Cytat:gotowej głowicy z syntezą, sterowanej po magistrali i2c ? Upraszcza ci się konstrukcja. A do programowania mikrokontrolera do takiego zastosowania w zupełności wystarczy Ci darmowy BASCOM nie potrzeba nic lepszego.

Niestety - jedyna głowica tego typu na jaką trafiłem (na Allegro) to głowica TV. Jeszcze nie widziałem nigdzie (mam tutaj na myśli miejsc, gdzie można zrobić zakupy) takiej głowicy na UKF.
Jaki może być orientacyjny koszt? Oprogramowanie czegoś takiego nie jest chyba zbyt skomplikowane?
22-07-2010 23:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5SAI Offline
Andrzej
***

Liczba postów: 110
Dołączył: 24-03-2010
Post: #6
RE: Prosta i tania synteza na CCIR
Telewizyjna ale z dodatkowym torem dla tunera FM, moim zdaniem dla ciebie jak znalazł za 12 zł + wysyłka. Moim zdaniem się nadaje.
tv__fm_ur1316a_philips

Pozdrawiam Andrzej SP5SAi
( SP5 Stanisław Adam Irena )
23-07-2010 0:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ6OXK Offline
Paweł
****

Liczba postów: 317
Dołączył: 23-06-2010
Post: #7
RE: Prosta i tania synteza na CCIR
Keidyś robiłem, na któryś z tych ukłądów, urządzenie wg schematu z nieistniejace już Zielono Górskiej gazety Praktyczny Elektronik.

Niestety druk musiałbyć pewnie wykonać sam. Można jeszcze napisać do dawnego redaktora gazety po płytki. Jakieś dwa-trzy late temu udało mi się jeszcze tak zdobyć, może akutrat bedzie miał. Jeśli jesteś zainteresowany daj znać to poszukam tego numeru i mogę Ci podesłać.
23-07-2010 8:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RZI Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 403
Dołączył: 19-03-2010
Post: #8
RE: Prosta i tania synteza na CCIR
(23-07-2010 0:44)SP5SAi napisał(a):  Telewizyjna ale z dodatkowym torem dla tunera FM, moim zdaniem dla ciebie jak znalazł za 12 zł + wysyłka. Moim zdaniem się nadaje.
tv__fm_ur1316a_philips

Wygląda ciekawie. Później nawet można by pomyśleć o rozbudowie o kolejny tor p.cz. dla fonii telewizyjnej. Jest jednak mała niedogodność - strojenie napięciem do 33V. W przypadku Glorii nie ma najmniejszego problemu - daję jeden LM7808 do zasilania, strojenia i ustawionego przez PR "na sztywno" AGC na czas prób. Tutaj musiałbym chyba dać jakąś przetwornicę, bo szukanie transformatora do zasilacza z osobnym uzwojeniem i stabilizacja napięcia 33V to trochę problematyczne rozwiązane. Dawniej służył do tego UL1520, nie sądzę jednak, żeby dzisiaj udało mi się go dostać. Coś w rodzaju MC34063 można by wykorzystać? Nie generowałoby zakłóceń?

(23-07-2010 8:28)SP6-01-396 napisał(a):  Niestety druk musiałbyć pewnie wykonać sam.

To znaczy masz na myśli zaprojektowanie od podstaw czy po prostu przygotowanie i wytrawienie płytki? Był w artykule choćby jakiś poglądowy jej rysunek?

Cytat:Jeśli jesteś zainteresowany daj znać to poszukam tego numeru i mogę Ci podesłać.

Byłbym bardzo wdzięczny. Jeśli byłyby jakieś problemy, to wystarczy informacja o tym, który to był numer. Nawet jeśli nie będzie w sieci, to nie powinno być problemu ze znalezieniem tego w którejś z krakowskich bibliotek. Wink
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-07-2010 9:00 przez SQ9RZI.)
23-07-2010 8:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ1GYQ Offline
Andrzej
****

Liczba postów: 411
Dołączył: 18-06-2009
Post: #9
RE: Prosta i tania synteza na CCIR
Witam Serdecznie

Tu masz co może Ciebie zainteresować

http://www.jsel.pl/home/sub/PL,41,syntez...a_ukf.html

wpisz w google hasło głowica "Gloria" to może Ci przydać i podsyłam poniżej linka co prawda do syntezy na UKF 2m ale jest tam wszystko potrzebne do modyfikacji łącznie z źródłem do procka

http://sq1ftb.n12.pl/articles.php?article_id=3

pozdrawiam

Andrzej

PROSZĘ O USUNIECIE MOICH POSTÓW przeczytałem wyżej że kolega zna to co ja zaproponowałem. Przepraszam i pozdrawiam.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-07-2010 11:56 przez SQ1GYQ.)
23-07-2010 10:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ6OXK Offline
Paweł
****

Liczba postów: 317
Dołączył: 23-06-2010
Post: #10
RE: Prosta i tania synteza na CCIR
(23-07-2010 8:53)Atlantis napisał(a):  To znaczy masz na myśli zaprojektowanie od podstaw czy po prostu przygotowanie i wytrawienie płytki? Był w artykule choćby jakiś poglądowy jej rysunek?

Nie no rysunek jest oczywiście, kiedyś nawet jak gazeta istniała można było nabyć płytki (choć były bez sorder maski)

Daj mi kilka dni to sprawdze który to był numer i Ci napisze
23-07-2010 10:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości