Dawno, dawno temu młody entuzjasta techniki i łączności amatorskiej wprawiony w łowach na lisa zobaczył na własne oczy jak wygląda amatorski sprzęt krótkofalowy podczas wizyty na stacji okolicznościowej pracującej z okazji konferencji IARU w Warszawie. Rok to był 1975 a urządzenie Kenwood TS520.
Teraz sentyment wrócił i kupiłem sobie taką pamiątkę.
Ale po pewnym czasie, pewnie z przyzwyczajenia do techniki cyfrowej brakowało mi cyfrowego odczytu częstotliwości.
Niestety prosta tzw Hertzmiarka nawet z offsetem na częstotliwość pośrednią nie wystarczy ponieważ z powodu rozwiązanie przemiany w TS wymaga zmiany offsetu dla każdego pasma..
Po przejrzeniu sieci znalazłem eleganckie rozwiązanie emulatora wyświetlacza Kenwood'a DG-5.
Oryginalny DG-5 jest praktycznie nie do zdobycia.
Opracowany przez KV6O emulator zrobiony jest na współczesnych elementach z wykorzystaniem platformy Arduino i łatwy do powielenia.
Układ zbudowany w oparciu o procesor ATmega 328P-U mierzy częstotliwość VFO, generatora pasmowego i nośnej i przelicza wskazanie oraz wyświetla je na module LED opartym o układ MAX7219.
Całość wykonana na płytce o wymiarach 89x64 mm ze wszystkimi elementami montowanymi w technice THT. Autor udostępnił projekt do wykorzystania na własne potrzeby.
Jak widać z obrazków udało się zrobić płytki a nawet zaprogramować procesor.
Płytka pozwala wykorzystać wyświetlacz LED lub 2x16 LCD.
Rozwiązanie nadaje się do sprzętów z "tamtych" lat mających podobne do Kenwood'a rozwiązanie przemiany np Heathkit
Płytka ma też zaimplementowany port RS232 który pracuje z konwerterem RS232/usb ftdi więc może współpracować z programami logującymi
ale oczywiście tylko do prezentacji częstotliwości TS'a.
73, Mietek