Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
witam
SN5WD Offline


Liczba postów: 7
Dołączył: 23-02-2021
Post: #1
witam
Nie jestem elektronikiem ale czasem coś dłubię. Jestem bardzo aktywny na pasmach pomimo skromnych antem. Moją główną anteną jest magnetic loop o średnicy 90 cm umieszczona na balkonie, antena pracuje od pasma 60m do pasma 10m. Bardzo lubię zawody krótkofalarskie i qso robione na wszelkich możliwych pasmach, lubię niszowe modulacje cyfrowe. jestem aktywnym użytkownikiem radia uBitx.

Pozdrawiam, 73, Mirek
24-03-2021 12:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6IFN Offline
Ryszard
****

Liczba postów: 455
Dołączył: 23-03-2010
Post: #2
RE: witam
Witamy!
Lubimy tutaj konstruktywnych zapaleńców, a na takiego wyglądasz z krótkiego opisu.
Liczymy na ciekawe konstrukcje i opisy własnych z nimi zmagań. A skoro jesteś aktywnym użytkownikiem uBitxa, to może o nim coś napiszesz.
Życzę sukcesów!
..................
Rysio!
24-03-2021 13:20
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SN5WD Offline


Liczba postów: 7
Dołączył: 23-02-2021
Post: #3
RE: witam
Nazwałem się aktywnym użytkownikiem ponieważ przy pomocy tego radia zrobiłem około 5 tys qso. Na początku uBitx leżał na stole i robiłem łączności, potem zapakowałem do pudełka i zacząłem modyfikacje. Mniej więcej trzeciego dnia przeszedłem na program KD8CEC bo tylko ten program na początku dawał możliwość użycia CAT. Do pudełka wrzuciłem hub USB, i moduł USB-audio. Zrobiłem niezależny tor audio i filtr wg HI-PER-MITE ze środkową 700 Hz. Zmieniłem wyświetlacz na Nextion. Po różnych eksperymentach z torem nadawczym podążyłem w głównej mierze za Allison KB1GMX. Wg Allison 2N3904 przy rosnącym prądzie traci pasmo i wzmocnienie a z 2N2222 jest odwrotnie. Krytyczną zmianą okazała się wymiana Q90, nie miałem tranzystora zastosowanego przez Allison, włożyłem BFS17 ustalając prąd na 10 mA i działa rewalacyjnie. Używając zasialacza 12V optymalizowałem układ na moc wyjściową 10-12W na wszystkich pasmach, tylko 7MHz dawało trochę więcej. Niedawno przeszedłem na chiński zasilacz 12V/10A z możliwością regulacji +-10%. Okazało się że przy 13,2V radio jest niestabilne, 13,2V zostawiłem na PA a na resztę obniżyłem przy pomocy trzech szeregowo połączonych diód. Ponieważ jest stabilnie nic więcej nie robiłem, moc wzrosła do przedziału 10-15W, najgorzej 60m najlepiej 40 i 20m, pozostałe po środku. Radio działa bezproblemowo z programami do emisji cyfrowych. Ma trochę za ślamazarną pętlę w sterowniku co trochę utrudnia pracę w zawodach CW ale to oddzielny temat.

Pozdrawiam, Mirek

Zrobiłem nieprawdziwe wrażenie że trzeba się strasznie napracować żeby tym radiem robić łączności. Łączności można robić natychmiast po podłączeniu anteny i zasilania. Ja to radio kupiłem żeby się pobawić i się pobawiłem. To że znacznie podniosłem jego funkcjonalność to inna sprawa.

Pozdrawiam, Mirek
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-03-2021 15:14 przez SN5WD.)
24-03-2021 14:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4LVC Offline
Bogdan sk
*****

Liczba postów: 761
Dołączył: 10-07-2009
Post: #4
RE: witam
Witamy i do przodu!

Bogdan
30-03-2021 21:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9VQ Offline
Radek
**

Liczba postów: 55
Dołączył: 27-10-2020
Post: #5
RE: witam
Witaj na pokładzie forum!
03-04-2021 10:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości