Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dlaczego Linuks?
SQ4AVS Offline
Rafał
*****

Liczba postów: 1,177
Dołączył: 29-01-2010
Post: #11
RE: Dlaczego Linuks?
Dzięki Pawle za odpowiedź. QUISK-a używałem, nie za bardzo się mi podobał no ale jak pójdzie na mailnie to ok. Chodzi o layout i kolorystykę. Mam jeszcze dwa pytania czy idzie pod malinę podłączyć jakiś ekran dotykowy i jak kwestia przetworników ac -ca (odpowiednika karty dźwiękowej).
05-09-2020 15:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8MVY Offline
Paweł
****

Liczba postów: 623
Dołączył: 30-07-2011
Post: #12
RE: Dlaczego Linuks?
Jak najbardziej ekran dotykowy działa. Istnieją dedykowane LCD z dotykiem do Malinki oraz ekrany firm trzecich - np od Waveshare. Samo podpięcie dotyku realizowane jest przez USB, SPI lub interfejs MIPI - uzależnione jest to od budowy samego LCD.

Co do przetworników audio ADC/DAC - tu mamy do wyboru nakładki audio - tzw shieldy, które w większości pracują po magistrali I2S / TDM ( dane audio ) oraz SPI / I2C ( sterowanie konfiguracją kodeków audio ). Są również obsługiwane karty dźwiękowe wpinane pod USB. Wszystkie te urządzenia są widoczne w systemie jako karta dźwiękowa.

73 Paweł
05-09-2020 15:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8GUM Offline
Jacek
**

Liczba postów: 73
Dołączył: 13-12-2009
Post: #13
RE: Dlaczego Linuks?
Ja wielokrotnie podchodziłem do linuxa i różnych edycji, począwszy pewnie od 2000 roku. Miałem (i mam Smile) wiele wersji live i tych zainstalowanych, począwszy od czystego Debiana RedHata, mandrivy, minta, LinuxaEdu (miło wspominam), wersji dla Hamsów i wielu innych. Obecnie oczywiście Malinka i dla uzupełnienia Ubuntu.
Dla mnie, wiele przez ten czas się nie zmieniło. Nigdy nie był to system Plug&Play. Do dnia dzisiejszego nie jest to system dla każdego. Wiele problemów dla przeciętnego użytkownika pozostało takich samych:
  • Jak znudzi się podstawa typu Libre czy Open Office i przeglądarka internetowa, to z zainstalowaniem dodatkowego oprogramowania problem: a to nie ma wszystkich bibliotek, a to nie ma takiego programu (albo nie ma wiedzy że jest takowy), albo nie współpracuje z danym sprzętem, a instalacja sterowników też nie taka oczywista,
  • jeżeli chodzi przeglądarka szybko to na przykład nie ma Flasha, a instalacja też nie taka oczywista
    • Jak chce coś oglądnąć to albo jest video a nie ma głosu, albo jest głos nie ma video, albo słabe wsparcie grafiki i się tnie mimo dobrego sprzętu, albo wszystko na raz

I tak dalej i tak dalej....
Generalnie wszystko da się zrobić. Na studiach było więcej czasu i zacięcia, więc wiele się nauczyłem i potrafiłem zrobić, ale z czasem męczyło podejście, że nic nie ma bezboleśnie. Kolejne lata to podejście i przyzwyczajenie domowników do okienek i potrzeba przelogowywania sprzętu pomiędzy systemami.
Generalnie cenie system, trochę się poprawiło w niektórych aspektach. Jak wspomniałem mam nawet osobne partycje, zainstalowane Ubuntu, zaktualizowane do najnowszej wersji, ale dla przykładu ciągle denerwuje mnie przycinanie się video na pełnym ekranie i pasowało by z tym powalczyć, a zwyczajnie nie chce mi się, bo wolę się lutownica pobawić i zalogować się do Windy.
Mimo to temat ciekawy, czekam na rozwój tematu, kompilacji, sztuczek i kruczek i zabawę systemem, więc nie wahaj się Piotrze pociągnąć tematu... Smile zainteresowanie raczej będzie,szczegolnie z uwzględnieniem zagadnień naszego hobby...
Wczoraj 21:28
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości