Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kontroler syntezy PC01
SQ1GYQ Offline
Andrzej
****

Liczba postów: 397
Dołączył: 18-06-2009
Post: #21
RE: Kontroler syntezy PC01
Witam

Dosyć ciekawa idea czekam na dalsze efekty :-)

Pozdrawiam

Andrzej
16-08-2017 19:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 480
Dołączył: 20-09-2009
Post: #22
RE: Kontroler syntezy PC01
Witam!
Szykuję z wolna dokumentację do kontrolera. Można wersję "prawie skończoną" obejrzeć pod adresem:

dokumentacja PC01 - draft

Tu chciałbym zwrócić uwagę, że kontroler może być skonfigurowany do pracy z pośrednią indywidualnie dla każdego użytego pasma.
W zasadzie mogą wystąpić 4 przypadki wzajemnej relacji pośredniej i heterodyny dla każdego z pasm z osobna opisane w procedurach setup jako ON+, ON-+ i ON--

İmage

Przypadek ON+ obejmuje dwa najprostsze przypadki kiedy sygnał wyjściowy jest sumą pośredniej i heterodyny, niezależnie od tego, która z częstotliwości jest większa. Przy takim założeniu wstęga pośredniej (kolor zielony) nie ulega w sygnale wyjściowym z mieszacza (kolor czerwony) odwróceniu a rosnąca heterodyna to również rosnąca częstotliwość wyjściowa.

Przypadek ON-+ zakłada, że od sygnału pośredniej odejmuje się w mieszaczu sygnał heterodyny i wynik mieszania leży poniżej sygnału pośredniej. W tym przypadku również nie ulega odwróceniu wstęga ale rosnacej heterodynie odpowiada malejąca częstotliwość na wyjściu mieszacza. Trzeba to więc uwzględnić podczas przestrajania.

Przypadek ON-- zakłada, że również sygnał wyjściowy jest różnicą częstotliwości ale tym razem heterodyna znajduje się wyżej niż pośrednia. Tu ze wzrostenm częstotliwości hetrodyny wzrasta częstotliwośc sygnału z mieszacza ale następuje odwrócenie wstegi.

Postanowiłem, przy okazji opisu PC01 przypomnieć te zasady, tym bardziej, że na ostatnim spotkaniu w Burzeninie padło takie pytanie od jednego z kolegów i mam nadzieję, że odpowiedziałem wtedy prawidłowo a i teraz się nie mylę :-(

Do skończenia dokumentacji potrzebny jest jeszcze opis sygnalizacji na wyjściu kontrolera ale mam nadzieję, ze i to wkrótce uzupełnię.
L.J.
20-09-2017 13:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 480
Dołączył: 20-09-2009
Post: #23
RE: Kontroler syntezy PC01
Witam
Wydaje się, że z konstrukcją urządzenia a w zasadzie z jego oprogramowaniem, docieram powoli do końca. Trochę to trwało :-( ale i czasu ostatnio było mniej na hobby.
Ostatnie uruchomione elementy to sygnalizacja oraz wskaźniki podczas nadawania. Udało się też dopisać ostatnie elementy do dokumentacji ale po kolei.

Podczas nadawania w trybie ręcznym CW system mierzy zarówno moc nadajnika jak i SWR z dołączoną anteną. Najdokładniejszy wynik otrzyma się po naciśnięciu klucza na nieco dłużej niż 1 sek. co pozwoli na stabilizację wyniku. O ile dla pomiaru SWR ma to nieco mniejsze znaczenie to dla pomiaru mocy oczywiście tak.

İmage

Wynik pojawi się z lewej strony u góry ekranu w części wskaźnikowej w formie wyniku cyfrowego oraz "analogowego" słupka o odpowiedniej długości - zależnej od mocy na wyjściu.
W układzie przyjęto kwadratową charakterystyką zależności od mocy napięcia na wyjściu detektora pomiaru tego sygnału:

İmage

Poziom odniesienia ustalany jest w procedurze Setup dla mocy odpowiadającej napięciu na wyjściu detektora 1V i wprawdzie rodzi to pewne problemy z dokładnością dla większych mocy ale zawsze można to zmienić na wyższy poziom. Ponieważ na płytce kontrolera zabrakło miejsca na dodatkowe elementy to niezbędne jest "przygotowanie" mierzonego sygnału poza układem podstawowym.

İmage

Istotne jest tu użycie diody Zenera 5.1V jako ogranicznika napięcia na wejściu AC/DC procesora a także moce oporników w dzielniku napięcia. Ponieważ napięcie odniesienia jest 5 - krotnie mniejsze niż napięcie maksymalne toru pomiarowego, to przy kwadratowej zależności mocy od napięcia maksymalna mierzona moc będzie 25 - krotnie większa niż moc odniesienia dla napięcia 1V.

Pomiar SWR pojawia się również w formie cyfrowej jak i analogowej - jako kolor słupka pomiarowego mocy. Przyjąłem kilka poziomów SWR opierając się na mocy przekazywanej do anteny:
- moc większa niż 90% - SWR lepszy niz 1.8 - kolor ciemnozielony
- moc od 90% do 80% - SWR pomiędzy 1.8 a 2.6 - kolor zielony
- moc od 80% do 70% - SWR pomiedzy 2.6 a 3.5 - kolor żółty
- moc od 70% do 50% - SWR pomiędzy 3.5 a 6.0 - kolor czerwony
- moc od 50% do 35% - SWR od 6.0 do 9.0 - kolor czarny
- SWR powyżej 9 sygnalizowany jest czarnym znakiem nieskończoności.

İmage

Rysunek pokazuje, jako jeden z możliwych przykładów, w jaki sposób przygotować sygnały z mostka SWR przed dołączeniem do kontrolera. Podobnie i tu znajduje się ogranicznik napięcia wyjściowego wykonany z pomocą diod Zenera. Napięcia pomiarowe (przede wszystkim od fali padającej) nie powinny być większe niż 5V dlatego regulację należy zacząć od toru fali padającej a potencjometr w torze fali odbitej powinien mieć ustawiony suwak dokładnie jak ten w torze fali padającej.

Mając przygotowane sygnały pomiarowe należy wprowadzić je na płytkę kontrolera PC01:

İmage

Na rysunku tym widać pełną sygnalizację a w niej od lewej do prawej:
- styki zasilania 9-14V
- wyjście sygnału generatora
- wejście dla klucza manualnego i/lub PTT i/lub manipulatora klucza elektronowego, oba wejścia mają charakter uniwersalny
- sygnalizacja stanu urządzenia (O/N), sygnał kluczowania przy CW i rodzaju emisji
- wyjścia sterujące przełączaniem pasm ( na aktywnym wyjściu pojawia się logiczna "1")
- tory pomiarów analogowych (siły odbieranego sygnału, mocy, SWR)

Większość pokazanych teraz i wcześniej informacji zawarłem w dokumentacji gdzie dodatkowo opisałem jak korzystać z poszczególnych funkcji sterownika.

Teraz pora na wykorzystanie sterownika w jakimś konkretnym urządzeniu i właśnie zastanawiam się nad wyborem takiego a by z jednej strony wykorzystać możliwości sterownika ale z drugiej strony aby nie narobić się zbytnio ;-)
L.J.
05-11-2017 19:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 480
Dołączył: 20-09-2009
Post: #24
RE: Kontroler syntezy PC01
Witam!

Zacząłem budować testowy transceiver z wykorzystaniem kontrolera PC01.
Tym razem startuję "od końca" urządzenia. Na początek zrobiłem płytkę z filtrem LPF jako element działający między anteną a stopniem PA lub wejściem odbiornika.

İmage

To klasyczny układ 5-cio polowego filtra dolnoprzepustowego (dwa człony pi) sterowaneego sygnalizacją pasm z kontrolera PC01. Zakładam pracę w trzech pasmach: 3.5, 7 i 14MHz a progi przełączania poszczególnych pasm to 2-4MHz dla 3.5, 4-8MHz dla pasma 7MHz oraz 12-16MHz dla pasma 14MHz.

İmage

Tu płytka filtrów już włożona w "podstawkę" na płytce ze złączami.
Przełączanie filtrów działa bez problemu, każdy z nich włączany jest dwoma przekaźnikami, które z kolei sterowane są tranzystorem npn. Jak pisałem to wcześniej, sterowanie pasma to sygnał logicznej jedynki (+5V) wystawiony na listwie sygnałowej kontrolera i przeniesiony na płytkę ze złączami za pomocą gniazda na krawędzi płytki.

Kolejnym elementem będzie stopień mocy - tu również nie będę oryginalny, zastosuję 2xIRF510 w klasycznym układzie z mocą na wyjściu ok. 10W. Cdn.
L.J.
17-11-2017 9:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości