Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analizator DAV-200 Część 1 - DDS
BUBAMUBA Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 25
Dołączył: 15-03-2016
Post: #1
Analizator DAV-200 Część 1 - DDS
Witam wszystkich

Założyłem ten temat aby przedstawić swój pomysł na budowę własnego systemu pomiarowego. W technice radiowej dopiero raczkuje (choć w innych gałęziach elektroniki radzę sobie chyba całkiem nieźle) i nie posiadam niestety żadnego sprzętu który pracuje z częstotliwościami większymi niż 50 MHz. Widzę że wiele użytkowników tego forum z powodzeniem używa własnoręcznie zbudowanych urządzeń serii NWT. Ja również z początku rozważałem budowę NWT200 lub NWT500. Jednak kilka rozwiązań tam stosowanych mi osobiście nie za bardzo przypadła mi do gustu dlatego postanowiłem samemu jedno z nich przeprojektować.

Na warsztat postanowiłem wziąć NWT 200 (tańsze układy i 200 MHz wybacza trochę więcej niż 500 MHz). Z rzeczy które postanowiłem zmienić to:
- Podzielić urządzenie na moduły (DDS/DETEKTOR/STEROWANIE) aby łatwiej było ulepszać urządzenie bez potrzeby budowania całego urządzenia od nowa. Oraz dodatkową zaletą jest to że mogę używać modułów do innych celów (np DDSa do badania mieszacza )
-Zmienić rodzinę procesorów z PIC na PSoC/STM32 i każdy z modułów wyposażyć w mały procesor ( ceny zaczynają się od 10 zł)
-Dzięki zmianie procesora zaimplementować USB (zachowując jednak kompatybilność z oprogramowaniem do NWT)

To tyle jeśli chodzi o cały system. Ogólnie z czasem jeśli urządzenie będzie już dojrzałe, nabiorę doświadczenia i stwierdzę że więcej zmian nie przewiduje i będę miał już trochę wolnych modułów zrobię wersje na jednym PCB.

Pracę postanowiłem zacząć od modułu DDSa. Główne zmiany jakie zamierzam wprowadzić to:
- Zmiana układu z AD9851 na AD9953 (dla 200 MHz wyeliminowana konieczność podkręcenia układu, przy wymianie kwarcu i filtrów można wykręcić jeszcze więcej)
- Zmiana technologi z THT na SMD (oczywiście co się da)

Nad kilkoma zmianami się zastanawiam i będę potrzebował waszej pomocy/porady czy warto i jak je zrobić. Moje pytania to między innymi:

1. Wiem że DL1ALT unika transformatorów separujących jak ognia, może jednak warto użyć takiego transformatora. I skąd można go kupić/ poczytać na jego temat.
2. Rząd filtru pomiędzy AD9953 a wzmacniaczem ERA
Widzę z projektu NWT 500 że z czasem rząd filtra był zmniejszany, z informacji na forum dowiedziałem się że argumentem była cena, ale przecież te kilka cewek/kondensatorów to niewielka oszczędność,czy może coś więcej się kryje za zmniejszaniem rzędu tego filtra ?
3. Przełączane tłumiki.
Czemu tutaj używane są zwykłe przekaźniki a nie dedykowane do RF jak na przykład firmy Pickering serii 200 ?

Aktualnie pierwsza wersja schematu jest w budowie. I umieszczę ją w tym temacie za kilka dni aktualnie utknąłem na dopasowaniu pomiędzy filtrami a układem AD (nie jestem pewien jakie rezystory do AVDD umieścić na wyjściach DACa i czy dołożyć coś jeszcze pomiędzy)czy też może lepiej użyć tego trafo. Ciężko jest bazować na schematach NWT gdyż co wersja to inne rozwiązanie.

Pozdrawiam Dawid
Mógłby ktoś poradzić jakiś program lub stronę do kalkulowania PI filtru (czybyszewa najlepiej) w drugą stronę.

tutaj:
http://www.calculatoredge.com/electronic...20pass.htm

Mogę wpisać pożądane parametry i otrzymuje listę wymaganych komponentów. Jednak wychodzą cewki których raczej nie znajde: 64,5nH oraz 59nH. I chciałbym policzyć jaka będzie impedancja i charakterystyka filtra jak użyje innych elementów. W LTspice lub TINA mogę policzyć charakterystykę jednak gorzej trochę z impedancjami. Plus nie jest to zbyt wygodne
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-08-2016 10:59 przez BUBAMUBA.)
07-08-2016 13:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9RQA Offline
Krzysztof
****

Liczba postów: 378
Dołączył: 30-09-2009
Post: #2
RE: Analizator DAV-200 Część 1 - DDS
Ad1.
Warto, zobacz na schemat MiniMAX;a lub MAX-6 jak to jest zrobione
Ad2.
Kup gotowca od Coilcrafta. Jeden z kolegów sprzedaje na naszej giełdzie
http://gielda.qrz.pl/wyswietl.asp?id=108646

Co do kalkulowania filtru to weź sobie program rfsim99 i tam masz taką zakładkę, która pozwoli
ci zaprojektować dowolny filtr. Aczkolwiek i tak później musisz dobrać wartości indukcyjności
i pojemności z szeregu, zmienić w programie i patrzeć jak to wpływa na ch-kę i tak parę razy, aż
wynik będzie satysfakcjonujący.

Program QUCS też to potrafi:
http://qucs.sourceforge.net/screenshots.html
ale zasada w doborze taka sama.
04-09-2016 12:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
BUBAMUBA Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 25
Dołączył: 15-03-2016
Post: #3
RE: Analizator DAV-200 Część 1 - DDS
Po dłuższej przerwie powracam do tematu. SP9RQA chyba masz rację na początek użyje filtru coilcrafta. Trochę stracę na tym pasma, ale na początek mniej rzeczy będzie mogło pójść źle. Poza tym jak widzę to potem mogę ten filtr zastąpić własnym filtrem na oddzielnej małej płytce z wyprowadzeniami.

Odnośnie filtru największy problem mam nie charakterystyka przenoszenia, ale z dopasowaniem. Widzę ten program rfsim99 wykreśla również wykres Smitha ale zastanawiam się jaki WFS w takiej aplikacji przyjąć.

Może ktoś poradzić coś odnośnie przekaźników które nadają się do użycia przy większych częstotliwościach ? Jakie polecacie/odradzacie, na co uważać ?
21-11-2016 20:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości