W moim własnym jak też w imieniu tych, którzy choć czytają forum, to jednak się nie odzywają, chciałbym podziękować osobom komentującym wątek kwarcowych filtrów. Miło jest dowiedzieć się, że po erze królowania PP9-A2-2R mamy alternatywę w postaci łatwo dostępnego, monolitycznego filtru PM-9-4F1.
Dla wyjaśnienia przyczyny dla której zająłem się tym tematem dodam, że projektowaniu kolejnej wersji wzbudnicy G4CLF chcieliśmy uniknąć problemów z poszukiwaniem trudno dostępnego "dziadka" rodem z OMIG`u. W trakcie rozmów z pracownikami tej firmy uzyskałem informację o możliwości zamówienia nowej, monolitycznej wersji filtru SSB ze środkową częstotliwością 9MHz. Niestety charakterystyka tego produktu nie była dostępna więc zdecydowałem się na samodzielne jego przetestowanie. Parametru fazowego oraz odbiciowego jeszcze nie sprawdzałem.
Kilka razy dotarła do mnie ze strony Kolegów sugestia, by nie tracić czasu na budowę przestarzałych konstrukcji, a zająć się czymś "up to date". Pewnie bym chciał ale z drugiej strony nie oceniam swoich umiejętności na wystarczającym poziomie pozwalającym na zbudowanie np. jakiegokolwiek "Husarka" lub szlachetnej wersji "Tulipana". Cieszę się, że są na forum Koledzy cierpliwie i bardzo przejrzyście wyjaśniający meandry krótkofalarskiej wiedzy.
Pozdrawiam wszystkich
Jerzy sp5rzm
Załączam do postu zdjęcia pomiarowego boksu, którym badałem filtr PM-9-4F1. Wtyki są w takim rozstawie, że można je bezpośrednio zapinać do gniazd NWT7. Z drugiej strony PCB znajdują się dwa transformatorki w.cz.
Rzuciło mi się w oczy, w poście 871, iż filtr dopasowany rezystorem ma piękną charakterystykę, ale straszne tłumienie w paśmie przepustowym. Czy te wyniki uzyskałeś na powyższym układzie pomiarowym?
Ostateczne wyniki pomiaru są w poście 871, w części, która chyba jest zatytułowana "pomiar filtru PM-9-4F1 dopasowanie transformatorkami 3zw. do 12zw." To ten najczęściej pobierany w tym wątku PDF. Rdzenie były typu BN-43-202. Na zdjęciach ich nie widać, bo są z drugiej strony płytki.
Pozdrawiam
Jerzy
Tak, to był właśnie ten układ pomiarowy. Do badania PP9-A2-2R używam podobnego. Różnica miedzy nimi jest taka, że ten do PM-9-4F1 nie jest srebrzony, a szkoda, bo na skutek tego miałem małe problemy z kontaktem mas.
Chętnych na dołączenie do grupy kupujących monolityczny filtr PM-9-4F1 proszę o kontakt na priv.
Uzupełniam informacje o filtrze podając jego wymiary.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-01-2017 20:28 przez bolanren.)
Witam Panowie,
Przepraszam, że zadam pytanie nie związane bezpośrednio z tematem wątku, ale widzę, że jest mowa o filtrze PM-9-4F1, który mnie zainteresował, jako że czasem buduję urządzenia radiowe. Jednak wpisanie w google'a frazy zawierającej "PM-9-4F1" nie przynosi żadnych rezultatów z wyjątkiem przekierowania na stronę tego forum. Przyznam, że nie bardzo mi się chce wertować wszystkie 89 stron nie mając pewności, że znajdę interesujące mnie informacje, tak więc jeśli to nie problem, to poproszę o dane dotyczące parametrów filtra, oraz gdzie można go zobaczyć, zakupić, jaka cena itd
Z góry dzięki.
Krzysztof
Przepraszam za brak polskich znakow ale korzystam z cudzego komputera bez polskich fontow. Mnie rowniez zainteresowala niemiecka wersja filtru PM-9 . Wyglada na to,ze to ten sam filtr. Ciekawe ile moze kosztowac jego przesylka do Polski?
Für den Auslandsversand werden pauschale Versandkosten in Höhe von 5,90 EUR erhoben.
Dla klientow z zagranicy oplata zryczaltowana w wysokosci 5, 90 €
Pozdrawiam
73! Johann
Dzieki Kolego za informacje. Po aktualnym kursie cena niemieckiego filtru wyniesie ok. 160 zl. Jest pewna roznica miedzy polskim a niemieckim monolitycznym filtrem na czestotliwosc 9MHz. Polska wersja powinna byc terminowana 800 ohm`ami i 10pF, zas niemiecka 980 ohm i 18pF. Polski filtr latwo jest dopasowac do 50 ohm`ow transformatorem z przekladnia zwojowa 3:8. Trudniej bedzie z filtrem niemieckim.