Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sens odbiornika DIY na początek
MCMONSTER Offline


Liczba postów: 5
Dołączył: 05-02-2014
Post: #1
Sens odbiornika DIY na początek
Od dość krótkiego czasu interesuję się krótkofalarstwem, ale od dłuższego elektroniką. Dlatego interesująca wydaje mi się perspektywa złożenia na początek własnego odbiornika. Jednak w klubie doradzili mi, żebym na początek sobie darował własne konstrukcje, a zaczął od fabrycznego urządzenia. Pewnie nie byłoby tu problemu i mimo to zabrałbym się od razu za złożenie czegoś, gdyby nie potężna liczba schematów i konstrukcji amatorskich różnych typów i stopni skomplikowania dostępnych w sieci. Czy istnieją jakieś kryteria, którymi można by się pokierować przy wyborze konstrukcji do wykonania na początek?

Mieszkam w mieście, ale z anteną na dachu raczej nie będzie problemu, będę to w najbliższym czasie sprawdzał. W razie czego mam rodziców na wsi i dużo możliwości. W międzyczasie będę się też w klubie przygotowywał do egzaminu, ale chciałbym już móc usiąść i w spokoju własnego mieszkania coś robić.
08-02-2014 12:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
KLIMA Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 194
Dołączył: 15-09-2010
Post: #2
RE: Sens odbiornika DIY na początek
Zależy co kto lubi. Dla mnie konstruowanie urządzeń to najciekawsza część hobby, bo samo słuchanie szybko mnie nudzi i nie widzę w tym specjalnego sensu, poza weryfikacją działania sprzętu. Radość z usłyszenia czegoś na swojej konstrukcji jest moim zdaniem znacznie większa niż na "fabrycznym", no bo ten drugi przecież musi działać, skoro dałeś za niego tyle pieniędzy.
08-02-2014 13:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
MCMONSTER Offline


Liczba postów: 5
Dołączył: 05-02-2014
Post: #3
RE: Sens odbiornika DIY na początek
Bardziej mam tu na myśli, jakie rezultaty osiągnę budując na początku samodzielnie odbiornik. Mówiąc krótko, czy coś w ogóle złapię. Wink Docelowo na pewno będę chciał budować własny sprzęt, ale teraz nie mam doświadczenia w budowaniu takich układów, wcześniej zajmowałem się prawie wyłącznie mikrokontrolerami.
08-02-2014 13:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
KLIMA Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 194
Dołączył: 15-09-2010
Post: #4
RE: Sens odbiornika DIY na początek
Złapać na pewno coś w końcu złapiesz. A jaka będzie wtedy radość!
08-02-2014 14:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
MCMONSTER Offline


Liczba postów: 5
Dołączył: 05-02-2014
Post: #5
RE: Sens odbiornika DIY na początek
No to wracamy do drugiego problemu, w sieci jest cała masa konstrukcji, niektóre bardzo proste, inne z setek elementów. Jakiego rodzaju układu próbować na początek? Nie wiem też, na jakim paśmie będę miał największe szanse na złapanie czegoś.
08-02-2014 14:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RFC Offline
Jerzy
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: 02-07-2010
Post: #6
RE: Sens odbiornika DIY na początek
A może by tak poczytać nasze forum :-) tu już wielokrotnie padały takie pytanie i jest na nie mnóstwo odpowiedzi.

73 JERZY SQ9RFC
08-02-2014 15:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
MCMONSTER Offline


Liczba postów: 5
Dołączył: 05-02-2014
Post: #7
RE: Sens odbiornika DIY na początek
Racja, trochę rozpędziłem się z tym pytaniem. Jak będę miał jeszcze jakieś pytania, to napiszę.
08-02-2014 15:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3VZX Offline
Leszek
**

Liczba postów: 93
Dołączył: 24-10-2010
Post: #8
RE: Sens odbiornika DIY na początek
Witam.
Na początek to radzę http://sp-hm.pl/thread-1216-post-20006.html#pid20006
Działanie tutaj


Pozdrawiam Leszek SP3VZX..
Mój locator JO82GL90GF http://no.nonsense.ee/qthmap/
DigiRex prosty radiowy odbiornik krótkofalowy na miarę XXI wieku z cyfrowym sterowaniem i DSP
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-02-2014 16:02 przez SP3VZX.)
08-02-2014 16:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ7GVU Offline
Marcin
***

Liczba postów: 158
Dołączył: 19-06-2011
Post: #9
RE: Sens odbiornika DIY na początek
Witaj,

Polecam na początek ten odbiornik:

http://www.sp-qrp.pl/modules.php?name=Co...age&pid=33

Wykonałem, działa. Potencjometr wieloobrotowy, miernik częstotliwości będzie potrzebny do ustawienia VFO na 3,5 - 3.8MHz, jak już VFO pracuje w tym zakresie, to obwody wejściowe stroić na maximum szumu i można słuchać.

Powodzenia w krótkofalarstwie.
Ostrzegam tylko, że od tego można się uzależnić.

Marcin
08-02-2014 21:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5BMP Offline
Janusz
****

Liczba postów: 601
Dołączył: 02-11-2010
Post: #10
RE: Sens odbiornika DIY na początek
Kolego MOUNSTER, są rzeczy stałe w budowie odbiornika, czy nadajnika a mianowicie generator nazywany przez krótkofalowców jako VFO. Od tego proponowałbym zacząć budowę. Wykorzystasz go później do każdej budowanej konstrukcji. Zajmowałeś się jak piszesz mikro kontrolerami i nie sprawi Ci to żadnych trudności. Mam na myśli generator np. na Si570, sterowany poprzez mikro kontroler i wyświetlacz częstotliwości. Nie musisz budować przekładni, odczytu częstotliwości, walczyć ze stabilnością jak i z nanoszeniem się wcz. na generator. Tu na forum są pełne dokumentacje dla przykładu opracowanie kolegi Sergeja 4Z5KY. Koszt Si570 to 45 zł, procesora 15, wyświetlacz 20, resztę znajdziesz w szufladzie.
Życząc sukcesów, pozdrawiam.
09-02-2014 9:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości