Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zastosowanie modułu HY-MiniSTM32 do sterownika radia
SP5IOU Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 120
Dołączył: 02-05-2013
Post: #1
Zastosowanie modułu HY-MiniSTM32 do sterownika radia
Witam.

Od kikunastu miesięcy, dostępny jest po przystępnej cenie moduł - Evaluation board na procesorze ARM - STM32F103VCT6.
W komplecie jest również wyświetlacz LCD HY32D, z ekranem dotykowym. na płytce jest UART / SSB na podróbce Prolifica (mam do tego działający driver pod win), zegar czasu rzeczywistego. Od metra portów GPIO, ADC itp.
W komplecie płytka CD z programami demo w wersji źródłowej.
Cena bardzo przystępna - 45$ łacznie z przesyłką.
http://www.micro4you.com/store/hy-mini-stm32v.html
W Polsce 149 zł plus przesyłka:
http://propix.com.pl/pl/p/Modul-STM32-HY-mini-LCD3.2/88
Zaletą modułu jest to, że nie trzeba go robić - gotowy, działający z wgranym dosyć efektownym demo. Można podłączyć syntesę dds, drivery przekaźników itp i .... i tu największe wyzwanie - oprogramować i mamy piękny sterownik.

Aż się prosi, aby użyć go do sterownika radia, nie wspominając już o innych zastosowaniach - przyrządy pomiarowe itp.

Narazie rozpoznajęto urządzenie, uczę się jak to programować i jak wykorzystywać gotowe programy (kody źródłowe).

Narazie w rozgryzaniu programów demo napotkałem na następujące trudności:
Demo napisane jest pod komercyjne środowisko Keil MDK-ARM (wersja pełna to kilka tysięcy Euro), a wersja light - darmowa ma ograniczenie do 32KB kodu wynikowego.
kompilator kompiluje całość, na object kody, ale linker nie chce tego połączyć ze względu na to ograniczenie. Kod wynikowy to niemal 200kB.

Jest dostępne darmowe środowisko CoIde, pod które podpina się darmowy Toolchain GNU Tools chain - niema ograniczeń i jest bardzo fajne, ale jak na razie nie udało mi się i nie znalazłem w sieci informacji jak zrobić skutecznie porting procedur zawartych w demo na darmowe środowisko.

Demo kusi - bo są tam wszystkie elementy potrzebne do wyświetlania i sterowania: Okna, przyciski, klawiatura, okienka z wykresami.
http://www.youtube.com/watch?v=Tttu-ol3OIQ
Można to wszystko oczywiście napisać od początku, ale to benedyktyńska praca i sporo by to zajęło czasu.

Może ktoś się już do tego przymierzał? Może z jakiś powodów uniemożliwiających zastosowanie tego do celów radiowych, zrezygnował.

73's Marcin.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-12-2013 22:28 przez SP5IOU.)
01-12-2013 14:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5ETB Offline
Andrzej
*

Liczba postów: 30
Dołączył: 17-08-2011
Post: #2
RE: Zastosowanie modułu HY-MiniSTM32 do sterownika radia
Dzięki za wiadomość. Zamówiłem. Mam ochotę spróbować. To moje pierwsze podejście=cie do STM. Jeśli chodzi o programowanie to znalazłem na stronie producenta:
http://www.stm32.eu/node/49
pozdrawiam i odezwij się, kiedy będziesz miał jakieś osiągnięcia.
05-12-2013 22:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9FKP Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 1,248
Dołączył: 28-06-2009
Post: #3
RE: Zastosowanie modułu HY-MiniSTM32 do sterownika radia
Dziękuję za wskazanie. O sukcesie zadecyduje dostępność bibliotek, środowisko (kompilator i reszta) jest mniej ważne. Warto poszukać wszelkich materiałów na ten temat.
09-12-2013 20:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5IOU Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 120
Dołączył: 02-05-2013
Post: #4
RE: Zastosowanie modułu HY-MiniSTM32 do sterownika radia
Biblioteki sa, do wszystkiego sa kody zrodlowe, na zalaczonej plytce. Jest tez system operacyjny, tyle ze na srodowisko, ktorego linker ma ograniczenie kodu wynikowego do 32kB.
Jesli ktos potrafi to przeniesc na jakies darmowe srodowisko to jestesmy w domu.
Np na eclipsa albo lepiej CoIde. Wszystko jest w C.

73's Marcin.
09-12-2013 23:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9FKP Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 1,248
Dołączył: 28-06-2009
Post: #5
RE: Zastosowanie modułu HY-MiniSTM32 do sterownika radia
Niestety, wygląda na to, że za darmo wszystko trzeba zrobić samemu. W tym miejscu trochę na ten temat. Tak można było przypuszczać bo za 45$ trudno o sprzęt a co dopiero jakiś soft...
Co nie zmienia faktu, że sam wyświetlacz u nas jest droższy.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-12-2013 6:11 przez SP9FKP.)
10-12-2013 6:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
GREG Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 301
Dołączył: 18-11-2010
Post: #6
RE: Zastosowanie modułu HY-MiniSTM32 do sterownika radia
Witam,

Ciekawe rozwiązanie 32F429IDISCOVERY

http://www.st.com/web/catalog/tools/FM11...2/PF259090

Pozdrawiam
G
10-12-2013 11:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5ETB Offline
Andrzej
*

Liczba postów: 30
Dołączył: 17-08-2011
Post: #7
RE: Zastosowanie modułu HY-MiniSTM32 do sterownika radia
Dostałem dzisiaj moduł i jak na razie poległem. Poza demo nic nie działa. Próby wgrywania driverów Prolific (od wersji 1.1 do 1.9) nic nie dają. Komputer nie wykrywa płytki. Na płytce chińska wersja Prolifica, PL-2303HX, przed ktrórą producent ostrzega na swojej stronie. Jakaś (uczynna?) dusza radziła olanie bootloadera i dokupienie Jtaga (89 zł w Kamami), ale nie wiem czy się zdecyduję.
pozdrawiam,
Andrzej
12-12-2013 23:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4BK Offline
Karol
***

Liczba postów: 152
Dołączył: 09-12-2010
Post: #8
RE: Zastosowanie modułu HY-MiniSTM32 do sterownika radia
U mnie HX działa na tym z załącznika. Co prawda jest to kabel do czego innego, ale może ...


Załączone pliki
.rar  Sterownik PL 2303.rar (Rozmiar: 2.03 MB / Pobrań: 911)
13-12-2013 8:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5ETB Offline
Andrzej
*

Liczba postów: 30
Dołączył: 17-08-2011
Post: #9
RE: Zastosowanie modułu HY-MiniSTM32 do sterownika radia
Nowy dzień i problem rozwiązany. Odszczekuję to, co poprzednio mówiłem. Problem był w kablu dostarczonym z urządzeniem. Na innym kablu instaluje się wirtualny com (widać w menadżerze) i BootLoaderDemo łączy się z płytką.
Co nie zmienia faktu, że Prolific ostrzega przed podróbkami.
13-12-2013 13:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5IOU Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 120
Dołączył: 02-05-2013
Post: #10
RE: Zastosowanie modułu HY-MiniSTM32 do sterownika radia
Poszukałem w internecie, pokombinowałem i już się bawię grafiką na tej płytce, z użyciem darmowego środowiska CoIDE.
Właściwie to wszystkie niezbędne elementy graficzne do sterownika mam już opanowane - przyciski, wydruk na ekranie, sterowanie dotykowe, fonty duże małe.
UART i GPIO. Można poszaleć.
Załączam projekt (pierwsze koty za płoty) - z ćwiczeniami grafiki pod CoIDE.

.zip  HY32D_test.zip (Rozmiar: 363.65 KB / Pobrań: 1925)
Wygląda na to że jednak nie trzeba będzie wszystkiego robić od początku na piechotę.

73's Marcin.
17-12-2013 3:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości