Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CB radio Sunker
SP8JZ Offline


Liczba postów: 4
Dołączył: 20-03-2012
Post: #1
CB radio Sunker
Witam.

Pierwszy raz goszczę w Waszych progach.
Mam na imię Marcin z radiem zetknąłem się w szkolnym klubie SP8KDB przy ZSE Lublin.

Nie wiem czy wypada zamieszczać tematy nie związane z tematyką forum, ale pomyślałem, że gdzie szukać mądrych głów jak nie w necie. Od pewnego czasu pracuję nad rozwiązaniem wad pewnego CB. Nie chciałbym żebyście czytali te wypociny, ale niech będzie: Link

Na elektrodzie prosiłem o pomoc, której niestety nie uzyskałem. Straciłem mnóstwo czasu, żeby dojść do ładu. Główny cel zamierzony to przeróbka wielu takich radii dla pewnej grupy, a w zasadzie znajomych kierowców. Z radia w takim stanie, jakie się kupi nie da się w ogóle korzystać i konieczne jest wprowadzenie poprawek jak najtańszym kosztem, jak najszybszych do zrobienia co by można było "seryjnie klepać" to po godzinach. Dlatego układ, którego potrzebuję dorobić, o ile to możliwe, ma być prosty jak konstrukcja cepa.

Do rzeczy:

Automatyczna regulacja wzmocnienia pracuje teraz w wąskim przedziale niskich napięć w zw. z czym pochyliła się charakterystyka nasycenia tranzystora kluczującego blokady szumu TR16 w funkcji napięcia -Δ V ARW. Układ blokady szumu jest jednotranzystorowy i w efekcie powstaje efekt "charczenia" na granicy otwarcia, czyli wtedy gdy blokada nie jest ani otwarta, ani zamknięta i tranzystor nie jest ani nasycony, ani otwarty i pracuje jako wzmacniacz. Potrzebny jest więc jakiś bardzo prosty układzik histerezy.

İmage

Wpadłem na pomysł, żeby wykorzystać do tego wnętrzności IC2 KIA7217, których część jest w pewnym sensie komparatorem. Podłączyłem do kolektora TR16 odfiltrowany sygnał z 8 nogi IC2: im mniejsze napięcie 7 nogi, tym dużo mniejsze napięcie na wyjściu "komparatora". 7 noga jest dla 8-smej wejściem dodatnim i warunek histerezy jest spełniony i nawet fajnie to działa, ale jest mały problem: im mniejsze Vcc zasilania radia, tym histereza się powiększa i następuje efekt zatkania układu. Im wyższe, tym mniejsza i przy 15-stu V już jest tylko linia prosta włącz/wyłącz.

KIA7217AP

İmage

Myślę, że dość dobrze to opisałem jak coś niezrozumiałe proszę pisać. Obserwując jakie cuda tutaj wymyślacie myślę, że Wam to nawet fotka wystarczy i już wiecie o co chodzi. Niesamowite czego można się dowiedzieć na stronach Waszego forum. Proszę o pomoc.

73 !
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-07-2012 11:09 przez SP8JZ.)
03-07-2012 8:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości