Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak NAMAGNESOWAĆ słuchawki?
SP5RF Offline
Robert
****

Liczba postów: 341
Dołączył: 13-03-2010
Post: #1
Jak NAMAGNESOWAĆ słuchawki?
Witajcie.

Kupiłem słuchawki. Doskonale wykonane i wbrew "kostropatemu" wyglądowi są niezwykle wygodne. Mają opór 5 k. Ale (bo zawsze ze starociami jest jakieś ale) mają dość słabe magnesy. I tak pomyślałem żeby je namagnesować. Pod + podłączyć + 500V a pod - oczywiście - 500V (czy dobrze rozumuję?) i pod prądem 10 mA zostawić je na tydzień - dwa. Prąd 10 mA im nie zaszkodzi a powinien je na powrót silnie namagnesować?

Proszę o poradę.

Frycz.


Załączone pliki Miniatury
İmage

73 Frycz SP5RF
08-05-2012 11:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
JaHo Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 35
Dołączył: 24-06-2011
Post: #2
RE: Jak NAMAGNESOWAĆ słuchawki?
Jeśli już to impulsami a nie prądem stałym.
08-05-2012 21:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #3
RE: Jak NAMAGNESOWAĆ słuchawki?
Napięcie 500V może spowodować przebicie cewek i będzie po słuchawkach.
Ja bym rozebrał i przyłożył magnes neodymowy na jakiś czas, a może dało by się wmontować i przykleić na stałe jakiś miniaturowy egzemplarz?
08-05-2012 21:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5GOA Offline
Andrzej
*

Liczba postów: 35
Dołączył: 21-03-2010
Post: #4
RE: Jak NAMAGNESOWAĆ słuchawki?
Witam, ja stosowaem inny sposób: jeżeli jest to możliwe należy delikatnie zdjąć oryginalne cewki i nawinąć kilka zwojów grubym drutem a potem tą cewką rozławodować elektrolit o jak największej pojemności, krótki imuls prądu o dużym natężeniu powinien pomóc. Powodzenia w eksperymentach.
Andrzej sp5goa
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-05-2012 9:18 przez SP5GOA.)
09-05-2012 9:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5RF Offline
Robert
****

Liczba postów: 341
Dołączył: 13-03-2010
Post: #5
RE: Jak NAMAGNESOWAĆ słuchawki?
Tak pomyślałem że 500V to przesada. Przewijanie? Bo ja wiem? Nie chcę uszkodzić, tym bardziej że po jednym dniu jestem nimi zachwycony.

Impulsy? Tak pomyślałem
--> zasilacz anodowy + kondensator + przekaźnik i przekaźnik sterowany prostym impulsatorem ładuje kondensator i rozładowuje go słuchawkami. Poza głośnymi stukami można tak magnesować nawet i cały dzień.

--> Magnes neodymowy - super! Widziałem takie małe prostokąty na Wolumenie. Można w tylnej części słuchawek w tym metalowym kubku wyciąć Dremelem na wymiar prostokątne otwory (o 1 mm większe) i w nie wkleić na żywicę takie magnesiki - sztabki neodymowe. Po pomalowaniu na czarno będą niewidoczne.
Tylko - paradoksalnie - czy nie będą one za mocne? Ale pomysł fajny. Słuchawki do kupienia i nie jakieś unikaty, tak że jak by co to trudno, tylko co jak membrana "przyklei" się na sztywno...

Ale pomysł bardzo fajny! Tnx!


Załączone pliki Miniatury
İmage

73 Frycz SP5RF
09-05-2012 10:09
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3VZX Offline
Leszek
**

Liczba postów: 93
Dołączył: 24-10-2010
Post: #6
RE: Jak NAMAGNESOWAĆ słuchawki?
Witam.
Magnesów neodymowych nie polecam, one są inaczej namagnesowane, położenie biegunów jest inne.

normalny magnes
İmage

magnes neodymowy
İmage
Najlepiej jak pisze SP5GOA .
Cytat z tłumacza google
"Podstawowy proces ponownego magnesowania polega na umieszczeniu na zubożony rdzeń magnesu przez cewki z drutu, który ma na chwilę obecną silną DC przemierzałem ją. Cewka, jak opisano w książce, jest na formularzu składający się z 1,25 "kołek okrągły o średnicy wyposażonego w płaską płyt -. Podobnych w wyglądzie do wstążką maszyn do pisania lub taśma filmowa szerokości formie, lub odległość między płyty końcowe jest 7/8 ". Co najmniej jedna z płyt końcowych musi być wyjmowany, aby zakończył cewka mogą zostać usunięte. Książka sugeruje, że paski bawełny lub innego materiału izolacyjnego być wykorzystana do pokrycia formę przed drut jest nawinięty na. Cewka jest wykonana z 196 obrotów # 16 AWG emaliowane pokryte drutu przewidzianą w 14 warstw 14 ścisłej rany zamienia każdy. Sprowadza się to do funta drutu - jednostka miary, w których przewód można kupić. Po zakończeniu z uzwojeń, trzeba kontynuować taping tak że cewka nie będzie fray i wstać do użycia. Być może chcesz załączeniu bardziej trwałych multi-strand lead-in przewodów takich jak znajdziesz na transformatorze zasilającym. Wystarczy upewnić się, że "dziura" w cewce jest utrzymana w czystości z jego przeznaczeniem. Cewka ta, zgodnie z przeznaczeniem, należy zwrócić o 12 amperów na 6 V akumulatora samochodowego. Wiecie co? Dave nie mógł znaleźć 6 akumulatora V! Więc będąc zaradny rakieta inżynier, że jest on niezwykle odkrył, że miał 12 V baterię w swojej starej hałdy, prawa tam w garażu (będzie można jeździć na rakiety zaprojektowany przez tego faceta?). W celu uwzględnienia wyższe napięcie, Dave zmienił przekrój przewodów do 22 AWG oraz zwiększenie uzwojenie do około 200 obrotów. Punkt bezpieczeństwa, że ​​Dave się więcej niż raz, jest to, że trzeba być bardzo ostrożnym i pamiętać, że albo napięcie wersja tego zwoju nagrzewa się szybko ze względu na dość wysoki pobór prądu. Jednakże, jak wskazano poniżej, tylko chwilowe zastosowanie napięcia do cewki nie jest konieczne. Faktyczne ponowne magnesowania proces wygląda tak; Magnes spadł przez cewkę. Pozycja nie jest ważna tak długo, jak jakaś część magnesu jest tym sposobem przez cewkę. "Opiekun" z miękkiej stali muszą być na miejscu w poprzek twarzy słup przed napięcie cewki jest stosowana. jest to bardzo ważne, aby odpowiednio prowadzić magnetycznymi liniami mocy przez rdzeń magnesu. Opiekun musi znajdować się gładka i płaska na twarzach Polaka - tak jak oni na tych magnesów zabawek, które mieliśmy, gdy byliśmy dziećmi. Cewka jest chwilowo umieszczony w poprzek napięcia akumulatora - do nie więcej niż sekunda. Ponownie, być bardzo ostrożnym w tym momencie w sprawie ogrzewania cewki. Można oczywiście stosować zasilania zamiast akumulatora, ale musisz taki, który może dostarczyć około 15 amperów. Z trzeciej strony (?), A gdy cewka jest podłączony do napięcia, uderzać magnes z ostrym uderzeniem z małym młotkiem. Przypuszczalnie to pomaga cząsteczki stalowe do wyrównywania magnetycznie."
Jeszcze nie próbowałem tego sposobu.
Powodzenia

Pozdrawiam Leszek SP3VZX..
Mój locator JO82GL90GF http://no.nonsense.ee/qthmap/
DigiRex prosty radiowy odbiornik krótkofalowy na miarę XXI wieku z cyfrowym sterowaniem i DSP
09-05-2012 12:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RFC Offline
Jerzy
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: 02-07-2010
Post: #7
RE: Jak NAMAGNESOWAĆ słuchawki?
Podaj źródło tego tekstu bo trudno cokolwiek zrozumieć.

73 JERZY SQ9RFC
09-05-2012 21:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3VZX Offline
Leszek
**

Liczba postów: 93
Dołączył: 24-10-2010
Post: #8
RE: Jak NAMAGNESOWAĆ słuchawki?
Proszę bardzo:
http://www.nostalgiaair.org/references/A...lash06.htm
Widziałem jeszcze jedną stronę z opisem i obrazkami o magnesowaniu słuchawek, postaram się poszukać.

Pozdrawiam Leszek SP3VZX..
Mój locator JO82GL90GF http://no.nonsense.ee/qthmap/
DigiRex prosty radiowy odbiornik krótkofalowy na miarę XXI wieku z cyfrowym sterowaniem i DSP
10-05-2012 9:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5RF Offline
Robert
****

Liczba postów: 341
Dołączył: 13-03-2010
Post: #9
RE: Jak NAMAGNESOWAĆ słuchawki?
No tak, to jak uda się zdjąć cewki to zrobię taką cewkę z solidnego drutu na karkasie z jakiejś listewki i przepuszczę prąd. Z tym że liczy się moc. To znaczy gdy przepuszczę 10 A przy 12 V to tak jak bym przepuścił 1 A przy 120 V.

Z tym że najpierw określę biegunowość magnesów (igłą magnetyczną) i tak przepuszczę prąd żeby ją wzmocnić a nie przemagnesować. ciekawy jest pomysł aby w trakcie magnesowania stukać w element czymś metalowym celem ułożenia domen.

Ażeby stwierdzić czy nasza dyskusja i moja mitręga miały sens zrobię układ pomiarowy i przed magnesowaniem ustalę przy jakim ustawieniu potencjometru jeszcze rozumiem tekst audiobooka. Na przykład na "4"

No i po namagnesowaniu posłucham dalszego ciągu nagrania i zobaczę czy zwiększyła się czułość? Będzie wiadomo co i jak.

F.


Załączone pliki Miniatury
İmage

73 Frycz SP5RF
10-05-2012 20:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3VZX Offline
Leszek
**

Liczba postów: 93
Dołączył: 24-10-2010
Post: #10
RE: Jak NAMAGNESOWAĆ słuchawki?
Strona z pomiarami i testami słuchawek.
http://www.crystal-radio.eu/enluidsprekertest.htm

Pozdrawiam Leszek SP3VZX..
Mój locator JO82GL90GF http://no.nonsense.ee/qthmap/
DigiRex prosty radiowy odbiornik krótkofalowy na miarę XXI wieku z cyfrowym sterowaniem i DSP
11-05-2012 11:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości