Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Transceiver na 2m
SQ8NZD Offline
Adrian
*****

Liczba postów: 821
Dołączył: 11-02-2011
Post: #1
Transceiver na 2m
Witam

Mam pytanie. Jak zbudować transceiver z nadajnika i odbiornika UKF FM (pasmo radiofoni) na 144MHz na przykładzie załączonych schematatów. Chodzi mi o zsynchronizowane przestrajanie częstotliwości.


Załączone pliki Miniatury
İmage

.pdf  J-073.pdf (Rozmiar: 1.02 MB / Pobrań: 1560)
22-01-2012 16:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4BK Offline
Karol
***

Liczba postów: 152
Dołączył: 09-12-2010
Post: #2
RE: Transceiver na 2m
To już nie stać Cię na jakiegoś "chińczyka" (200PLN)? Koszt zabawy z tym pewnie będzie większy.
23-01-2012 9:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8NZD Offline
Adrian
*****

Liczba postów: 821
Dołączył: 11-02-2011
Post: #3
RE: Transceiver na 2m
Lubię sobie polutować Smile Pomożecie ?
23-01-2012 19:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3VZX Offline
Leszek
**

Liczba postów: 93
Dołączył: 24-10-2010
Post: #4
RE: Transceiver na 2m
Witam.
Możesz napisać co już polutowałeś.
Bo z tego jakie schematy podałeś, wnioskuję że twoja wiedza na temat samodzielnej budowy transceivera nie jest zbyt wysoka.
A z tych schematów zbudować transceiver było by ciężko, ponieważ tx i rx są na szeroki FM, tx mikro moc, szeroka dewiacja, rx słaba czułość i szeroka selektywność.
Praktyczniej jest zbudowanie całkowicie nowej konstrukcji niż przebudowa tych schematów.
Tu masz bardzo prostą konstrukcję TRX2m
A tutaj z wyświetlaniem częstotliwości FM 2m LCD
Pytaj się i szukaj u wujka google
Pozdrowienia Leszek
http://www.digirex.pl/

Pozdrawiam Leszek SP3VZX..
Mój locator JO82GL90GF http://no.nonsense.ee/qthmap/
DigiRex prosty radiowy odbiornik krótkofalowy na miarę XXI wieku z cyfrowym sterowaniem i DSP
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-01-2012 21:26 przez SP3VZX.)
23-01-2012 21:26
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8NZD Offline
Adrian
*****

Liczba postów: 821
Dołączył: 11-02-2011
Post: #5
RE: Transceiver na 2m
Jednak prosiłbym o coś prostrzego ...
27-01-2012 18:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3VZX Offline
Leszek
**

Liczba postów: 93
Dołączył: 24-10-2010
Post: #6
RE: Transceiver na 2m
Witaj.
Witaj.
Można znaleźć prostsze układy niż te, które podałem w mojej poprzedniej wypowiedzi, ale działanie ich jest mizerne. Ja mieszkając 600m od przemiennika odbiorę go z kiepską selektywność odbiornika i nadam do niego z mikro mocą.
Ogólnie pozostaje Ci do wyboru chińczyk albo jakiś Radmor z syntezą.
A do polutowania to najlepiej zacząć od zbudowania odbiornika homodynowego na 3,5MHz, z tym masz największe szanse powodzenia.
Zobacz strony:
ten pełen opis
http://sp3psm.poznan.pl/Technika/Odbiorn...lowca.html
lub ten na 7MHz skromniejszy opis
http://www.henwyd.republika.pl/TekstyHTML/Homodyna.htm
No i zobacz odbiornik z linku poniżej.

Pozdrawiam Leszek SP3VZX..
Mój locator JO82GL90GF http://no.nonsense.ee/qthmap/
DigiRex prosty radiowy odbiornik krótkofalowy na miarę XXI wieku z cyfrowym sterowaniem i DSP
27-01-2012 19:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8NZD Offline
Adrian
*****

Liczba postów: 821
Dołączył: 11-02-2011
Post: #7
RE: Transceiver na 2m
Drogi kolego SP3VZX.

Od kilku lat buduję samodzielnie odbiorniki na pasma KF. Mam za to duże luki w wiedzy z zakresu urządzeń UKF i chciałbym zdobyć jakieś doświadczenie na tym polu.
27-01-2012 20:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ1GYQ Offline
Andrzej
****

Liczba postów: 411
Dołączył: 18-06-2009
Post: #8
RE: Transceiver na 2m
Witam

Widzę że niektórzy koledzy nie czują blusa Smile nie sztuka kupić ale sztuka zrobić coś i przy tym dobrze się bawić a o to chyba chodzi w tym naszym hobby "Home Made", niech to będzie nawet najprostszy najgorszy jeśli chodzi o odbiornik sprzęt ale nasz, nie zapomnę jak zaczynałem swoje podboje z krótkofalarstwem zbudowałem sobie transwerter na 2m do radia President lincoln, jak odbiornik zaczął pracować radocha była wielka i potem nadajnik i wejście z samego mieszacza na przemiennik mieszkałem jakieś 500m od przemiennika więc i moc nie było duża potrzebna Smile popieram taką zabawę jak budowanie

pozdrawiam

Andrzej
27-01-2012 23:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3VZX Offline
Leszek
**

Liczba postów: 93
Dołączył: 24-10-2010
Post: #9
RE: Transceiver na 2m
Andrzeju.
„Widzę, że niektórzy koledzy nie czują blusa”
Proszę zobaczyć na konstrukcję w linku poniżej niektórzy czują

Pozdrawiam Leszek SP3VZX..
Mój locator JO82GL90GF http://no.nonsense.ee/qthmap/
DigiRex prosty radiowy odbiornik krótkofalowy na miarę XXI wieku z cyfrowym sterowaniem i DSP
28-01-2012 0:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #10
RE: Transceiver na 2m
Swego czasu jeszcze w szkole podstawowej zbudowałem pierwszy TRX na UKF - pasmo 2m. Nadajnik był na dwóch tranzystorzch P410 i miał moc około 50-100mW.
Odbiornik był superreakcyjny również na P410. Wzmacniacz słuchawkowy na MP39, MP41.
Jak na początek takie zabawki na UKF polecam. Prosty superreakcyjny jednotyranzystorowy odbiornik potrafi mieć czułość 1uV. Do tego banalny wzmacniacz na wzmacniaczu operacyjnym i słuchawki lub dodatkowo jakieś PA m.c.z o mocy 250mW - 1W. Takie urządzenie może dać bardzo wiele satysfakcji przy niewielkim doświadczeniu konstruktorskim.
Nadajnik równie prosty na dwóch tranzystorach, bez kwarcu, najlepiej z modulatorem AM na wzmacniaczu operacyjnym.
Podobnych układów należy poszukać w internecie. Dają one na początku najwięcej satysfakcji. Zbudowane urządzenie przypomina konstrukcją walkie-talkie, ale w paśmie 2m będzie działać lepiej od chińskich zabawek spotykanych w handlu.

Po nabraniu pewnego doświadczenia warto to samo powtórzyć dla pasma 430MHz - satysfakcja gwarantowana. Opisy czegoś takiego gdzieś widziałem - chyba w Elektronice dla wszystkich sprzed kilku a może już kilkunastu lat. Może to było inne czasopismo trzeba poszukać.

Odbiorniki o bezpośrednim wzmocnieniu na UKF lub proste homodyny (nie dotyczy to bardziej rozbudowanych synchrodyn) będą miały zasięg zaledwie kilka metrów. Superreakcja jest na początek najprostsza i daje nadspodziewane efekty. Polecam schemat odbiornika superreakcyjnego na mosfecie BF960-966 opublikowany parę lat temu w Radioelektroniku. Temat tego odbiornika był już poruszany na tym forum w wątku radiofonicznym. W przeciwieństwie do innych konstrukcji bardzo stabilnie pracuje w szerokim zakresie napięć zasilania i łatwo się przestraja varicapami.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-01-2012 11:46 przez SP2JQR.)
28-01-2012 11:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości