Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przyrządy pomiarowe w domowym laboratorium
3Z6AEF Offline
Waldek
***

Liczba postów: 235
Dołączył: 27-06-2009
Post: #1
Przyrządy pomiarowe w domowym laboratorium
Jakie przyrządy pomiarowe są niezbędne/potrzebne/przydatne w domowej pracowni radioamatora-krótkofalowca? Proszę o uzupełnianie listy, ewentualnie o uwagi, co gdzie przesunąć?

Musisz mieć
1. Miernik uniwersalny (U/I/R)
Podstawowy przyrząd pomiarowy: napięcia, rezystancje, prądy, miernik zwarć. Warto mieć jeden czy dwa o przeciętnej dokładności (cena: kilkanaście-kilkadziesiąt złotych) i jeden lepszy, używany do bardziej odpowiedzialnych pomiarów.
2. Miernik RLC
Ważne, żeby zakres pomiarowy indukcyjności zaczynał się od dziesiątych części mikrohenrów, a pojemności od pojedynczych pikofaradów. Łatwo wykonać taki miernik samodzielnie - np. jedna z popularnych konstrukcji/kopii AADE.
3. Wobuloskop/NWT
Chodzi tu o przyrząd pozwalający na pomiary charakterystyk filtrów/wzmacniaczy, dobieranie rezonatorów kwarcowych do filtrów, pomiary SWR, itp. Może to być np. NA01 Leszka SP6FRE, któryś z NWT czy MAX-ów Jarka SP3SWJ
4. Generator pomiarowy
A raczej: generatory pomiarowe. Co najmniej jeden z nich musi być przestrajany w cały paśmie HF, inne mogą być o stałych częstotliwościach. Ważne, żeby miały dobrze zdefiniowany poziom wyjściowy sygnału.
5. Oscyloskop
Na początek: prosty, analogowy o paśmie do kilkunastu megaherców - potem cyfrowy (są coraz tańsze) z funkcjami analizy FFT i innymi „bajerami”.
6. Częstościomierz
Z możliwością pomiarów sygnałów do kilkudziesięciu megaherców, rozdzielczością przynajmniej 1Hz i dokładnością co najmniej 10 Hz (na zakresie megahercowym).
7. Przyrządy pomocnicze
Regulowane tłumiki, kalibratory, mostki pomiarowe, generatory dwusygnałowe, itp. - wszystkie te przyrządy, bardzo pożyteczne, można wykonać we własnym zakresie.
8. ...

Powinieneś/powinnaś mieć
1. Zasilacz laboratoryjny
Z możliwością ustalania napięcia i ograniczenia prądowego - przynajmniej dwóch napięć.
2. Analizator widma
Np. jako przystawkę do NWT (konstrukcji SQ4AVS) lub inny zbudowany samodzielnie (urządzenia fabryczne są ciągle dosyć drogie, a w sumie na początek chodzi raczej o ocenę widma, niż o rzeczywiste pomiary).
3. ...

Bez tego możesz się obejść
(tu chodzi o to, żeby nie podejmować pochopnych decyzji o zakupie przyrzadu - tylko dlatego, że cena wydaje się atrakcyjna...)
1. Miernik lamp
2. Miernik tranzystorów (beta, Ic, itp.)
3. Tester układów scalonych
4. Miernik zniekształceń nieliniowych
5. ...
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-11-2011 2:13 przez 3Z6AEF.)
04-11-2011 1:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3NYF Offline
Zbyszek
***

Liczba postów: 163
Dołączył: 06-12-2009
Post: #2
RE: Przyrządy pomiarowe w domowym laboratorium
Nie wiem, czy w dziale Musisz mieć, nie wstawić urządzenia typu GDO/TDO. Bardzo pomocnego do szybkiego, zgrubnego określenia rezonansu. Chociaż to może kwestia przyzwyczajenia....

Zbyszek
SP3NYF
04-11-2011 9:29
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ4RNF Offline
Łukasz
***

Liczba postów: 213
Dołączył: 19-04-2010
Post: #3
RE: Przyrządy pomiarowe w domowym laboratorium
GDO to ja bym w dziale "powinieneś" wstawił. Zamiast GDO można -oczywiście- Max6. Wystarczy pętla drutu i mamy rezonans Smile

Fajnie, że dożyliśmy czasów, gdzie analizator jako rzecz kiedyś nieosiągalną (nawet dla poważnych, dużych firm) mamy teraz w spisie radioamatorskiego labu Big Grin

Z pozdrowieniami,
Łukasz SQ4RNF
04-11-2011 15:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości