Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wędka na zawody - patent balkonowy - HTH SP3SWJ
SQ8NYK Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 80
Dołączył: 09-10-2011
Post: #71
RE: Wędka na zawody - patent balkonowy - HTH SP3SWJ
Koledzy proszę o pomoc.

Posiadam balkon w kształcie litery L o długości ramion 6m i 4m. Przeplotłem między barierkami około 15m linki miedzianej 1,5mm. Jeden koniec niepodłączony a drugi połączony z barierką. Wystawiłem za balkon pręt aluminiowy 2,5m (chciałem pracować na 10m) na izolatorach. Podłączyłem całość przez balun prądowy 1:1. Po sprawdzeniu okazało się, że nigdzie w paśmie 10m nie ma rezonansu. Postanowiłem odłączyć kabel od barierki i połączyłem tylko z zaciskiem masowym baluna. Rezonans pojawił się na 28.260 MHz i tutaj zaczyna się magia.

Zacząłem skracać antenę aby złapać rezonans na 28.500 MHz i ku mojemu zdziwieniu- na 28.260 MHZ wciąż miałem najniższy SWR, skracanie promiennika skutkowało tylko jego polepszeniem (??). Dołączyłem więc do masy baluna odcinek około 3m kolejnego uziemienia ale SWR calkiem odpłynął. Czy wystawiając ćwierć fali za balkon przeciwwaga musi być rezonansowa?

Moje podejrzenia:
1. Mocowanie promiennika mimo ze nie dotykało barierki mogło wprowadzać jakąś pojemność?
2. Przeciwwaga w formi 15m drutu nie wystarczy i musi to być przeciwwaga rezonansowa?
3. Kabel zasilający 10m H-155 - czy długość 1om może mieć z tym coś wspólnego
4. Dotykając obudowy, wskazówka reflektometra fali odbitej poruszała się

Czemu SWR pozostawał bez zmian na 28.260 mimo że promiennik skróciłem do 2m?
29-06-2016 8:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Wędka na zawody - patent balkonowy - HTH SP3SWJ - SQ8NYK - 29-06-2016 8:55

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości