Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 13 Głosów - 4.62 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Transceiver HMG 2010 "HUSAR"
3Z9N Offline
Krzysztof 3Z9N
***

Liczba postów: 119
Dołączył: 30-03-2010
Post: #91
RE: Transceiver HMG 2010 "HUSAR"
(19-04-2011 20:21)sp5fcs napisał(a):  Mamy w SP kilku Kolegów eksperymentujących z układami DSP oraz kilkunastu, którzy wykonali moduły z PICaStara. Może ktoś zechce podzielić się swoimi doświadczeniami i zaproponuje stosowne rozwiązanie jako wariant do Husara.
Zachęcamy do aktywnego udziału w powstawaniu tej konstrukcji, pracy jest naprawdę dużo a efekt końcowy zależy tylko od nas samych.

Już niedługo zaprezentuję moje urządzenie - na razie jest to odbiornik z 2 przemianą na DSP, Tak jak pisałem poprzednio, jest to kodek + procesor DSP (dsPIC) pracujący na pośredniej f=4..7 kHz (wystrczy do pozbycia się lustrzanki). Zacząłem od eksperymentów na karcie muzycznej komputera, potem na demo board'zie Microchip'a, a skończyłem na własnej konstrukcji. W obecnej chwili oprogramowanie jest we wstępnej fazie alfa, ale działa zadowalająco, dlatego zostałem do tego zachęcony. Działa podobnie do karty dźwiękowej 16-bitowej z PC-ta.
Myślę, że takie DSP można by z powodzeniem wrzucić do np Piligrima i zrobić na nim porządne filtry m.cz. oraz automatykę. Jeśli chodzi o demodulację IQ (zamiast przesuwnika fazowego), to mogły by być problemy z dsPIC-iem (nie wiadomo czy wydoli ze swoją mocą obliczeniową, ale to zależy od użytych filtrów - im lepsze tym musi być większa wydajność procka), no i kodek musi być stereo. We wątku z urządzeniami SDR jeden z kolegów zrobił już coś takiego na ARM-ie.
Co do rodzaju DSP, to jestem za obróbką sygnału w 2 pośredniej, ze względu na:
1 - lepsze tłumienie nieporządanej wstęgi bocznej (80-90dB),
2 - brak szumów m.cz. ze strony niskich tonów (obrabiany sygnał jest przesunięty np. o kilka kHz do góry), które są dotkliwe przy bezpośredniej przemianie. Daje nam to dodatkowy wzrost czułości.
3 - poprzez przesunięcie obrabianej częstotliwości w górę nie musimy odfiltrowywać niskich tonów (tak jak w bezpośredniej przemianie) i nie tracimy jakości dźwięku. Poprzez użycie odpowiednich filtrów można uzyskać pasmo odbierane już od kilkudziesięciu Hz.
4 - stosowanie roofing filtra w 1 p.cz. (filtr kwarcowy) co daje oddzielenie silnych sygnałów pojawiających się obok pasma odbieranego.
5 - ogólnie układ DSP wnosi nieporównywalnie mniejsze szumy niż układy analogowe.
Jednym słowem coś takiego jak stosuje się we współczesnych urządzeniach fabrycznych oraz zastosowane zostało w PICASTAR oraz ELEKRAFT K3.
Myślę, że prędzej czy później dojdziemy do tego, ale wymaga to trochę czasu i chęci.
Filtrowanie sygnałów i demodulacja są bardzo łatwe do oprogramowania, trochę więcej problemów pojawia się w automatyce (AGC). W moim urządzeniu jestem właśnie na etapie szlifowania AGC. Gdyby znalazło się między nami więcej takich kolegów, którzy potrafią programować DSP, to może szybciej dało by się coś z tym zrobić.
Pozostawiam to jako zachętę do dyskusji.

Poniżej na zdjęciu hardware: kodek + procesor DSP (wielokości pudełka od zapałek). Cool


Załączone pliki Miniatury
İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-04-2011 14:02 przez 3Z9N.)
20-04-2011 13:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Transceiver HMG 2010 "HUSAR" - admin - 12-02-2011, 22:04
RE: Transceiver HMG 2010 "HUSAR" - 3Z9N - 20-04-2011 13:13

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości