Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 13 Głosów - 4.62 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Transceiver HMG 2010 "HUSAR"
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #70
RE: Transceiver HMG 2010 "HUSAR"
To czy układ jest dobrze zrobiony wykazują w zasadzie dwa pomiary: mostkiem odbiciowym od strony mieszacza oraz pomiar pasma przenoszenia za pomocą NWT, i jeśli wszystko jest wykonane poprawnie i tłumienie odbicia widziane przez mieszacz jest lepsze od 20dB to nie są potrzebne inne pomiary.
Jeśli układ ma być gorszy to moim zdaniem nie ma sensu go robić, bo uzyskane efekty będą zbliżone do tych uzyskiwanych w znacznie prostszych do wykonania układach.
Na ucho uzyskane efekty można ocenić w czasie odbioru słabych stacji gdy na sąsiednich kanałach pracują silne stacje - najlepiej to słychać na paśmie 14MHz i wyżej. Mówię o lokalnych stacjach z tego samego osiedla lub miasta. Na dalszych stacjach nawet słabsze radia zachowują się tak samo i różnicy nie da się zauważyć. Porównanie na ucho nigdy nie daje jednak obiektywnych wyników bo nie znamy ani wartości sygnałów ani ich proporcji - odczyt z S-metra jest zbyt mało dokładny. Pomiary parametrów pozwalają bardzo szybko ocenić, a przede wszystkikm porównać radia. Szczególnie jest to istotne na różnych zjazdach trwających zbyt krótko. Mając dużo czasu można przeprowadzić odsłuchy i to uważam za ostateczną ocenę, ale na to trzeba bardzo dużo czasu i wiele osób do odsłuchu, dopiero wtedy wynik nabiera cech statystycznych i zaczyna być miarodajny.

Nie wspomniałem jeszcze, że heterodyna takiego radia musi być pozbawiona obcych prążków i mieć jak najmniejsze szumy fazow, na ten temat jest bardzo dużo materiałów. To jest drugi problem radia wysokiej klasy, dlatego twierdzę, że nie jest ono dla początkujących.
Radio, które po prostu będzie dobrze działać robi się znacznie prościej.
To co piszę dotyczy zaledwie w tym momencie dwóch bloków radia. Z pozostałymi nie powinno być żadnych kłopotów. Po zaprojektowaniu alternatywnych modułów mieszacza i heterodyny każdy dostanie to co jest w jego możliwościach wykonawczych. W miarę rozwoju można próbować bardziej skomplikowanych układów, tak się akurat złożyło, że koledzy zaczęli bardzo ambitnie od najbardziej skomplikowanego pod względem strojenia ( nie schematu) układu. Nie było wcześniej w Polsce żadnych publikacji na temat uruchamiania podobnych konstrukcji.
Nikogo nie chcem zrażać do tej konstrukcji, a wręcz przeciwnie, ale ja sam też kiedyś zaczynałem i nie wszystko działało jak by się chciało - wzmacniacze się wzbudzały, a generatory wręcz przeciwnie, nie chciały...
Robercie , przedstaw posiadaną wiedzę na forum to wszyscy będą z tego zadowoleni - ja również.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-03-2011 10:25 przez SP2JQR.)
15-03-2011 10:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Transceiver HMG 2010 "HUSAR" - admin - 12-02-2011, 22:04
RE: Transceiver HMG 2010 "HUSAR" - SP2JQR - 15-03-2011 10:17

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości