Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 13 Głosów - 4.62 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Transceiver HMG 2010 "HUSAR"
SP8RHP Offline
Robert
***

Liczba postów: 189
Dołączył: 18-09-2009
Post: #68
RE: Transceiver HMG 2010 "HUSAR"
(14-03-2011 20:26)hm_dipol napisał(a):  Zatem zadaję sobie pytanie:
- czy początkujący nie może na początek zbudować tylko homodyny ?
- czy na bazie tej pośredniej nie możemy zrezygnować z roofingu i postawić pojedynczą drabinkę aby było łatwiej na początek ?

Może zamiast konstruować inne urządzenie (nowy SP5WW, Kataryna) sensowniejsze by było opracowanie popularnego i taniego modułu pośredniej.
Witam Heniek ...
Nie zabierałem głosu dotychczas ponieważ walczyłem z tematem anten ,taka eAntena a też męczę FAQ eATU Smile)) .
Idzie wiosna co z tym się wiąże każdy wie..pożądki wokół domu itd..żona każe zbierać każdy papierek na podwórkuSmile)).
Swój rooning filter+mixer, wykonałem jako blok wymienny do Cataliny wg. sch. Zbyszka SP7EWL z jego strony.Dopiero teraz aczynam zastanawiać się nad problemami traf itp...mój blok pracuje , jednak widzę że trzeba będzie go wziąść na "warsztat" i dokładnie przemierzyć..wtedy robiłem to na huraaSmile) i "jakoś" działa.
Dlatego nie można zrażać się opisami , powolutku w miarę oczywiście
możliwości wiedzy,(kasy) i wyposażenia trzeba wybierać wariant ,który będzie dla każdego najlepszy.
Co do wersji uproszczonej to parę postów wyżej Henryk pisze o tejże wersji jeżeli będzie takie zainteresowanie - a będzie na pewno dla mniej doświadczonych kolegów.

Dla Henryka SP2JQR , jak poprawnie dopasować diplekser (wraz ze schematami) i dużą porcją wiedzy na temat pracy,konstrukcji oraz nieocenionych porad ich wykonania dostałem od Pawła WA6PY...w 2005r konstruktora i osobę którą cały "światek" UKF-owców/mikro uważa za kanwę do swojej twórczości.
Jednak chylę głowę przed Tobą po opisie wykonania traf do roofin-ga !!!.Ponieważ swoje nawijałem ..no wiesz jak to się nawija (też wiertarką), ale jak się uda...Smile)).Bez mierzenia oczywiście, byle szybko...
Dużo wskazówek jest u PA3AKE , zresztą na ten temat miałem zaszczyt rozmawiać z autorem będąc w PA w jego ojczystym języku, co dało mi też dużo do myślenia.
P.S. W załączeniu diplekser od Pawła WA6PY.
To tyle narazie pozdrawiam de Robert SP8RHP.
(14-03-2011 22:40)SP4HKQ napisał(a):  W ciągu najbliższych 2-3 dni zrobię pomiary odbiciowe roofing filtru (tylko najpierw zrobię mostek). Dzisiaj zestroiłem za pomocą NWT kolejne 2 filtry. (charakterystyka w załączeniu). Na wykresach widać jak niewiele potrzeba żeby przestały być idealne. Pierwszy wykres przedstawia idealnie nałożone na siebie wykresy (czerwony i fioletowy) dwóch rożnych filtrów. Drugi to obraz chęci zrobienia jeszcze "lepiej". Rozregulowało się bardzo łatwo, a do tego co było, już mi się nie udało wrócić. Ale i tak uważam, że jest OK. Pomiary zostały wykonane jedną sondą. Zapamiętałem wykres 1 filtru. Wczytałem na tablicę pomiarową. Za pomocą trymerów dostosowałem charakterystykę 2 filtru do widzianego obrazu. (Zakładka w NWT "Menażer Wykresów") Minimalna rozdzielczość pomiarowa NWT w pionie to 0.2 dB. Kwarce zostały dobrane z dokładnością 20 Hz. Następnie kwarce zestawiłem w pary o prawie jednakowej częstotliwości i wlutowywałem po jednym do każdego filtru. W następującej sekwencji: najmniejsze częstotliwości na końcach filtru (1 i 6 kwarc), a największe w środku (tz 3 i 4 kwarc), a jako 2 i 5 wartości pośrednie.

Witam Zdzisław.
Przeglądałem Twoje osiągnięcia załączone w pdf-ach.
Kto z całego grona grupy wykona takie 2 filtry??? może 2-3 osoby i to
wg. mnie to za dużo powiedziane.
W zupełności wystarczy aby charakterystyki pokrywały się do poziomu +- -50 , te farfocle poniżej -50 najprawdopodobniej wyjdą w układzie i tak.
Na dalszym etapie niczym nie skompensuje się tych nierówności.
Dwa filtry fabryczne nie będą miały podobnych zachowań!!!.No ale w końcu dążymy do ideału.


Załączone pliki Miniatury
İmage

QRV 160m-3cm
KF :HexBeam 40/10m+Monoband Fuchs 78.6m-> 1.8/3.5MHz ,eATU+Delta LA2Y 40m/15m +MiniYes v.UT0IS/SP8RHP, V-Beam 2x190m 80/40m .
UKF: 4x15 el RA3AQ +4x23el RA3AQ+50el RA3AQ + 1.4m/90cm parabola
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-03-2011 1:38 przez SP8RHP.)
15-03-2011 0:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Transceiver HMG 2010 "HUSAR" - admin - 12-02-2011, 22:04
RE: Transceiver HMG 2010 "HUSAR" - SP8RHP - 15-03-2011 0:31

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 12 gości