Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 13 Głosów - 4.62 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Transceiver HMG 2010 "HUSAR"
SP2FP Offline
PAWEŁ
***

Liczba postów: 183
Dołączył: 01-11-2009
Post: #227
RE: Transceiver HMG 2010 "HUSAR"
Witam troszeczkę po za głównym tematem ale w postach widziałem że koledzy mieli podobne problemy .
Chodzi o efekt mikrofonowania . Budowałem wzmacniacz mikrofonowy do trxa z kompresorem -bardziej limiterem . Testy na płytce uniwersalnej , dobór elementów , pomiary wszystko OK . Po zaprojektowaniu płytki zawierającej ten układ plus modulator i bifo wyszedł strasznie odczuwalny efekt mikrofonowania . Normalnie elektronika który by mi to opowiadał posłał bm do psychiatry . Przy
odłączonym mikrofonie puknięcia w płytkę , szuranie po niej palcem i inne takie zjawiska były słyszalne jao sygnał nadawczy . Produkował je wzmacniacz mikrofonowy na scalaku operacyjnym . Nawet zwarcie wejścia do masy nie pomagało . Przyczyną okazały sie wszystkie kondensatorki ceramiczne smd1206 poj. 2,2-470nf włożone w szereg toru audio . One działały jak mikrofony pojemnościowe i dostając drgania dawały napięcie - przekształcane na sygnał . Jak głośno gadałem do laminatu PCB to widziałem to na oscyloskopie i słyszałem w podpiętej słuchawce . OBŁĘD .
Po wymianie na tantale oraz przewlekane MKT takie kostki - wszystko ucichło i działa normalnie . Nie do wiary a jednak - być może taka informacja przyda się innym konstruktorom .
Paweł
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-10-2015 18:24 przez SP2FP.)
20-10-2015 13:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Transceiver HMG 2010 "HUSAR" - admin - 12-02-2011, 22:04
RE: Transceiver HMG 2010 "HUSAR" - SP2FP - 20-10-2015 13:30

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości