Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz QRP co nie tak?
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #124
RE: Wzmacniacz QRP co nie tak?
Dwa waty to trochę mało, coś jest nie dostrojone. Sprawdź - może uda się pomierzyć- jak dużym sygnałem sterujesz wzmacniacz. Do uzyskania nominalnej mocy 6W potrzeba 50mV napięcia skutecznego. Pomiar szczytową sondą diodową powinien pokazać 70mV (opis takiej czułej sondy zamieszczę), a pomiar napięcia międzyszczytowego oscyloskopem 140mV. Spróbuj użyć normalnych zwykłych cewek tak jak w opisie, a dopiero potem zamień je na Amidony. Kondensatory też powinny być takie jak w opisie. Zrób kilka zdjęć ze zbliżeniem na Twoje kondensatory.
Dławik w bramce ma bardzo płaski, ale widoczny rezonans (niewielka wypadkowa dobroć). Najlepiej podczas uruchamiania bramkę podłączyć przez rezystor około 3-10k (wstawiony zamiast dławika), wystawić druty i do tych drutów równolegle do rezystora bramkowego dotykać dławik.
Najlepiej na początku wypełnij całą przestrzeń rdzenia dławika zwojami. Odwijasz po jednym zwoju i dotykasz dławik do wystawionych drutów, rezonans jest płaski, ale pomimo tego nie możesz go nie zauważyć odwijając po jednym zwoju. Przy dotykaniu dławika, który jest w rezonansie nastąpi duży wzrost mocy - około 20- 30% wzrostu napięcia mierzonego na obciążeniu ( wzrost mocy około 1,7 raza). Jeśli dławik będzie daleko od rezonansu napięcie na wyjściu może nawet maleć (bez dławika będzie więcej mocy).


Wzbudzenia wskutek sprzężeń po masie można zlikwidować na trzy sposoby:

1. Prowadzić masę bez zapętleń, tak jak w sugerowanym schemacie - obowiązuje to też dla całego TRXa (jak masz gotową płytkę nie masz na to wpływu)

2. Na kabelek koncentryczny doprowadzający sygnał z TRXa nałożyć tulejkę ferrytową o bardzo dużej przenikalności, jeśli to nie wystarcza, to możliwie cienkim koncentrykiem nawinąć jak najwięcej zwojów na pierścieniu ferrytowym i dopiero tak odseparowanym koncentrykiem podłączyć sygnał. Zamiast koncentryka możesz użyć opisanego w punkcie 3 trafa łącząc dwa skręcone druty przelotowo do wejścia wzmacniacza

3. Całkowicie galwanicznie odseparować masy wykonując trafo: na pierścieniu F1001 o średnicy około 10mm nawinąć dwoma skręconymi drutami fi=0,1-0,3 około 15 zwojów. Poprzez taki transformator podać sygnał sterujący na wejście wzmacniacza. Podłączenie inne niż w punkcie 2 - rozplatasz końce przewodów i łączycz oba uzwojenia osobno jedno do wejścia a drugie do wyjścia.



Dodatkowe zjawiska w głośniku podczas komutacji (przełączania)nadawanie-odbiór związane są z samą płytką TRXa. Odbiornik nie jest całkowicie wyłączony, gdy już pracuje nadajnik i odwrotnie wskutek stanów nieustalonych, najczęściej na zbyt dużych kondensatorach blokujących lub nawet z powodu błędów w schemacie komutacji. Przeróbki układu komutacji zostaw sobie na deser. (omówimy to w innym wątku)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-02-2011 10:24 przez SP2JQR.)
01-02-2011 10:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Wzmacniacz QRP co nie tak? - SQ1PSE - 30-12-2010, 16:17
RE: Wzmacniacz QRP co nie tak? - TJOW - 25-01-2011, 22:18
RE: Wzmacniacz QRP co nie tak? - SP2JQR - 01-02-2011 10:18

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości