Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz QRP co nie tak?
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #121
RE: Wzmacniacz QRP co nie tak?
Dla tranzystora IRF 530 prąd powinien być 400 - 450mA

Dla IRF520 doświadczalnie ustaliłem mierząc intermodulację na 200 - 250mA

Dla IRF510 jeszcze nie badałem, ale sądzę, że będzie w granicach 100 - 150mA.


Prąd spoczynkowy zależy od typu tranzystora, jeśli tranzystory są z tej samej rodziny to z kolei zależy od prądu drenu, ale też i głębokości sprzężeń zwrotnych. Im zastosujemy silniejsze sprzężenia, tym wzmacniacz jest bardziej liniowy i możemy zastosować mniejsze prądy spoczynkowe. Pozornie to oszczędność. Stopień z silnym sprzężeniem wymaga jednak większej mocy sterującej. Chcąc uzyskać wzmacniacz wysokiej klasy trzeba więc stosować znacznie większe sprzężenia niż w naszym wzmacniaczu dla ubogich, a konsekwencją będzie też rozbudowa stopni sterujących, które będą musiały dostarczyć więcej mocy. Wystarczy popatrzeć na schematy końcówek mocy w urządzeniach fabrycznych - tam sprzężenia są bardzo silne a ilość stopni sterujących i komplikacja układu znacznie większa.
Coś za coś - nasz wzmacniacz z założenia jest możliwie najprostszy przy jeszcze akceptowalnych parametrach, i co najważniejsze ma być powtarzalny.
Cieszę się, że kolejna osoba zgłasza chęć jego zrobienia. Im więcej osób zgłosi wykonanie tego wzmacniacza, najlepiej i najprościej w wersji testowej w pająku, tym bardziej będę przekonany, że idziemy wspólnie dobrą drogą. Nie możemy też zaniedbać wypróbowania innych wersji, bo nie będziemy mogli porównać ich ze sobą i ocenić, która z nich jest najlepsza. Myślę że nie będzie jednoznacznej odpowiedzi, każdy wybierze co mu pasuje do budowanych układów, jednak parametry elektryczne można pomierzyć, choćby naprościej za pomocą sond diodowych: moc, czułość ( wzmocnienie), a mierząc w wielu punktach i wpisując wyniki do tabelki w excelu dowiemy się czy nasze wzmacniacze są liniowe.
Zacznijmy jednak od najprostszych pomiarów czyli pomiaru mocy sondą diodową. Ciekaw jestem ilu kolegom uda się usyskać podobną moc. Jakość modulacji możemy odsłuchać na innym TRXie podłączając nasz wznacniacz przez tłumik dobrany do poziomu sterującego do innego źródła sygnału SSB i idsłuchując na ucho, najlepiej używając słuchawek.

W najbliższym czasie - jak się da to w przyszłym tygodniu, postaram się opisać jak zrobić ultraczułą sondę do pomiaru mocy z kompensacją progu diody i temperatury, nie używając jednocześnie dodatkowych wzmacniaczy i drogich układów AD( np AD8307). Za pomocą takiej sondy można mierzyć poziom sygnału na wejściu naszego wzmacniacza - są tam miliwolty i pomiar zwykłą sondą diodową jest obarczony dużym błędem.
Jak się uda dokonam też pomiaru intermodulacji dla tranzystora IRF510 i podam najlepszą wartość prądu spoczynkowego. Słuszne to będzie tylko dla mojego schematu. W przypadku zastosowania innych sprzężeń zwrotnych i innego przedwzmacniacza prądy spoczynkowe mogą się różnić (prawdopodobnie niewiele).
Zapomniałem też jeszcze wykonać jeden bardzo ważny pomiar - poziom harmoniczych naszego wzmacniacza. Też go jeszcze zrobię. Z dawnych pomiarów wiem, że nie jest tak różowo, w środowisku wielkomiejkim przyda się prawdopodobnie dodatkowe ogniwo filtru PI, ocenimy to po obejrzeniu wyników pomiaru.
Z wymienionych tu powodów ( brak wiedzy na temat harmonicznych) traktujcie nasz schemat dla ubogich jako najprostszy, łatwy do sprawdzenia i uruchomienia w pająku. Wersja STANDARD, powinna zawierać wymagany filtr na wyjściu wzmacniacza. Może dodatkowy okaże się zbędny - po to robimy pomiary, aby tego się dowiedzieć.

Czekam na informacje o zbudowanych prototypach naszego wzmacniacza dla ubogich i innych wzmacniaczy, te doświadczenia pozwolą posunąć nasze prace do przodu , czyli dowiemy się co jeszcze jest nie tak, aby udoskonalić konstrukcję.
Pozdrawiam.
31-01-2011 10:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Wzmacniacz QRP co nie tak? - SQ1PSE - 30-12-2010, 16:17
RE: Wzmacniacz QRP co nie tak? - TJOW - 25-01-2011, 22:18
RE: Wzmacniacz QRP co nie tak? - SP2JQR - 31-01-2011 10:50

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości