Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz QRP co nie tak?
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #54
RE: Wzmacniacz QRP co nie tak?
Da się uzyskać 30W z jednego tranzystora przy 13,8V zasilania. Zimny tranzystor da ponad 30W, a jak się rozgrzeje to będzie trochę poniżej.

Jeśli ten wzmacniacz ma być konstrukcją uniwersalną, to dodatkowy stopień wzmocnienia na BFR96, który zaproponowałem do wzmacniacza 30W już wcześniej można też dodać do wzmacniacza 6W. Byłby ten sam projekt PCB, a jedynie to co umieścimy na płytce zadecyduje o mocy i innych parametrach. Nad wyborem innego tranzystora niż BD135 też można się zastanowić, można dać np staruszka BC211 i parę innych nowszych typów (proponuję uniwersalny projekt pcb dla prototypu). To będezie kolejny etap jak będziemy mieli całkowicie skończony schemat, pozostaną obliczenia, bo na razie tylko filtr PI jest policzony, a reszta wartości wzięta z sufitu, aczkolwiek myślę że daleko nie odbiegają od zastosowanych w innych konstrukcjach.
Może ktoś ma lepszą propozycję stabilizacji termicznej mosfeta? Jest dużo możliwości - ta, którą zaprezentowałem jest najbardziej prosta i prymitywna - jeśli zamiast 5V sterowania dla TX podać 12V to optymalna ilość diód to 7sztuk, 5V - to jednak za niskie napięcie dla tej ilości ale wygodne bo często stosowane do sterowania TRXów.
05-01-2011 15:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Wzmacniacz QRP co nie tak? - SQ1PSE - 30-12-2010, 16:17
RE: Wzmacniacz QRP co nie tak? - SP2JQR - 05-01-2011 15:33
RE: Wzmacniacz QRP co nie tak? - TJOW - 25-01-2011, 22:18

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 6 gości