Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz QRP co nie tak?
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #34
RE: Wzmacniacz QRP co nie tak?
Zauważyłem po różnicy w tle i po wydzielaniu i kopiowaniu elementów z innych schematów, że to nie jest typowy edytor, ale to nie jest temat tego wątku więc nic nie napiszę. Podziwiam - to naprawdę mistrzostwo.
Obliczyłem wartości dla filtru PI i są one inne dla samego filtru PI z dławikiem, a dla schematu z transformatorem mają powszechnie znane wartości: czyli cewka około 1.8-2uH, kondensatory w przedziale 750pF - 820pF.
Przy łączeniu kilku ogniw filtru PI w jeden większy układ środkowe wartości są złożone z dwóch więc mają mieć podwójną wartość - ja po prostu używam w tym miejscu zawsze dwóch równolegle połączonych kondensatorów, czasem jak nie ma miejsca można dać najbliższą przybliżoną wartość z typowego szeregu czyli 1500pF i tak jest w przytoczonym schemacie. W zależności o tych wartości odrobinę zmienia się granica pasma przenoszenia filtru w granicach 3,8 - 4,3MHz co zupełnie nie ma wpływu na działanie całego układu ( pomijam zmiany w paśmie tłumienia, które nie wpływają w widoczny sposób na transmisję mocy).
Dla schematu z dopasowaniem 50 omów obciążenia za pomocą dwóch ogniw filtru PI do oporności 10 omów wzmacniacza, którą przyjąłem do obliczeń wartości są następujące:
Pierwszy kondensator filtru PI od strony tranzystora =2,82nF. Ten kondensator nie może być pojedynczy ze względu na małą ale istotną dla działania układu indukcyjność własną. Należy tą pojemność złożyć z sześciu kondensatorów 470pF np typu MKT z rozstawem nóżek 5mm.

Środkowy kondensator filtru PI ma wartość =2,57nF i należy go złożyć z pięciu kondensatorów 470pF + jeden 220pF też MKT

Wyjściowy kondensator filtru PI ma pojemność 820pF i może być pojedynczy lub złożony z kondensatorów z typowego szeregu. Mogą być one ceramiczne, ale muszą być z odpowiedniej ceramiki dostosowanej do w.cz. Przy tym kondensatorze zwracam szczególną uwagę na jego napięcie. O ile wszystkie pozostałe mogą być na około 50 - 100V to ten ostatni powinien być na 250V - duże napięcie nie wystąpi w normalnym stanie pracy, ale przy otwartym obwodzie anteny lub niedostrojonej antenie może się pojawić. Nasz wzmacniacz dzięki temu nabierze cech "wojskowych" - używamy przecież TRXów QRP w terenie, w różnych warunkach i nic nie ma prawa zaprojektowanemu wzmacniaczowi zaszkodzić.

Pierwsza cewka będąca dławikiem drenowym tranzystora IRF530 ma indukcyjność 1uH Może być wykonana jako powietrzna jednowarstwowa w następujący sposób: średnica cewki =9mm długość cewki =9mm ilość zwojów =13 drut DNE0,6

Druga cewka w pierwszym ogniwie filtru PI od strony tranzystora ma indukcyjność =870nH wykonanie: średnica cewki = 9mm długość cewki =11,7mm liczba zwojów =13 drut DNE0,8 Jest wykonana tak samo jak poprzednia tylko odrobinę bardziej rozciągnięta.

Trzecia cewka będąca w drugim ogniwie filtru PI - od strony anteny ma indukcyjność =1,8uH wykonanie: średnica cewki =9mm długość cewki =9mm liczba zwojów =17 drut DNE 0,5

Ponieważ w praktyce możemy mieć nieco inne druty, to i tak trzeba za pomocą rozciągania i ściskania dostroić obwody, można też je zrobić na pierścieniach - byłoby to lepsze rozwiązanie ze względu na magnetyczne sprzęganie cewek otwartych, ale do wypróbowania na próbnej płytce polecam te pierwsze - jak wszystko zadziała to można iść dalej w kierunku miniaturyzacji z użyciem pierścieni.

Co do schematu to już mi się bardziej podoba, ale to jeszcze nie jest to co chciałbym widzieć. Zasilanie należy dać od strony tranzystora mocy. W miejce bezpiecznika należy wstawić dławik 10uH lub na drut nanizać tulejkę ferrytową, a bezpiecznik umieścić na wejściu zasilania. elektrolit powinien blokować mosfeta a od strony BD135 zablokować zasilanie 10nF+220nF+100uF/25V.
Od strony mosfeta blokowanie powinno zawierać 10nF+100nF+470nF +4700uF/25V.
Może ktoś zaproponuje też stabilizację termiczną mosfeta - prąd spoczynkowy przy nagrzewaniu może wzrosnąć nawet ponad dwukrotnie bez tej stabilizacji. Do rezonansu trzeba też doprowadzić układ dławik kolektorowy - bramka mosfeta, tak więc kondensator o którym koledzy napisali, że spowoduje niedziałanie tego układu należy przywrócić do schematu, tylko jego wartość będzie w pikofaradach a nie 220nF i należy go oznaczyć gwiazdką, kondensator sprzęgający też powinien być większy - na początek daj 4,7nF z ewentualnym wskazaniem na konieczność dobierania na najlepsze przekazywanie mocy sterującej do mosfeta czyli dopasowanie.
To jeszcze nie koniec, na razie czekam na poprawny schemat.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-01-2011 9:36 przez SP2JQR.)
04-01-2011 12:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Wzmacniacz QRP co nie tak? - SQ1PSE - 30-12-2010, 16:17
RE: Wzmacniacz QRP co nie tak? - SP2JQR - 04-01-2011 12:29
RE: Wzmacniacz QRP co nie tak? - TJOW - 25-01-2011, 22:18

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości