Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz QRP co nie tak?
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #32
RE: Wzmacniacz QRP co nie tak?
Zajrzałem w międzyczasie do pdf-a irf840 ale też irf530. IRF530 dla zasilania napięciem 12V jest dużo lepszy. Ma mniejszą rezystyancję kanału, a przede wszystkim mniejszą pojemność bramki przy jednocześnie większym prądzie drenu. Radzę zamienić IRF840 na IRF530.
Dla dobrego działania tego wzmacniacza radzę też dodać jednak dwójniki RC które wcześniej proponowałem - poprawią liniowość wzmacniacza co zauważysz na sąsiednich kanałach podczas nadawania. Zrezygnuj też z kondensatora blokującego emiter BD135, a rezystor odrobinę zwiększ np do 4,7 lub 5,6 oma. Stopień będzie stabilniejszy termicznie, a jakość sygnału SSB dużo lepsza. Rezystor (PRek) w bazie dobierz tak aby prąd spoczynkowy BD135 zawierał się w przedziale od 150 do 220mA, a prąd spoczynkowy IRFa przy zastosowanym dwójniku ustaw na 350-450mA. Jeśli nie zastosujesz dwójnika RC to dobry jakościowo sygnał SSB uzyskasz dopiero przy prądzie spoczynkowym około 0,8 - 1,5A. Nie usłyszysz tej zmiany na odsłuchiwanym sygnale, ale usłyszą ją koledzy na sąsiednich kanałach.
Zrezygnowałbym też całkowicie z trafa wyjściowego, na rzecz dławika i jedynie filtru PI tak jak napisałem na wstępie tego wątku. Filtr PI musi zawierać dwa ogniwa - inaczej nie wyciśniesz max mocy. To rozwiązanie z filtrem PI zamiast trafa jest w sumie prostsze i pewniejsze w działaniu - jedyny kłopot to ten pierwszy raz - trzeba obliczyć, albo dobrać wartości elementów filtru PI - zajrzyj do mojego artykułu o Antosiu pancerniku i wstępnie możesz wstawić takie wartości jak tam - zostały one co prawda dobrane dla 30W mocy, więc możesz proporcjonalnie przerobić na mniejszą moc, ale w tym układzie jest szansa właśnie na taką moc z tranzystorem IRF530.
Jeśli już koniecznie chcesz zastosować obciążenie bramki 330 omów to wstaw je tak jak to było na pierwszych schematach między bramkę, a suwak potencjometru - prostszy układ, mniej elementów, ale wtedy już nie masz szans na 30W z tego układu. Bo to jest do uzyskania tylko w układzie rezonansowym, gdy dławik kolektorowy wraz z pojemnością bramki doprowadzisz do rezonansu - bez dwójnika RC między bramką a drenem układ się wzbudzi!. Może jednak przy pierwszym podejściu zrób bez rezonansu - będzie mniej mocy, ale żadnych kłopotów ze strojeniem i uruchomieniem.
Zastosowany w przedstawionym schemacie filtr PI ma dziwne wartości kondensatorów - jakby był projektowany dla obciążenia 25 omów. Dla 50 omów z tego co pamiętam powinno być 820pF, indukcyjności cewki nie pamiętam, zobacz na innych schematach.
Jeszcze uwaga do rysownika schematu - w edytorze łatwo przesunąć niepoprawnie narysowany kondensator 10nF i 330 omów i utworzyć z nich dwójnik o którym napisałem wcześniej.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-01-2011 19:26 przez SP2JQR.)
03-01-2011 19:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Wzmacniacz QRP co nie tak? - SQ1PSE - 30-12-2010, 16:17
RE: Wzmacniacz QRP co nie tak? - SP2JQR - 03-01-2011 19:11
RE: Wzmacniacz QRP co nie tak? - TJOW - 25-01-2011, 22:18

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 7 gości