Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz QRP co nie tak?
SQ1PSE Offline
Adam
*

Liczba postów: 31
Dołączył: 13-11-2010
Post: #4
RE: Wzmacniacz QRP co nie tak?
Mój email: aacczzee@gmail.com

Dzięki za podpowiedzi. Właśnie wprowadziłem je w życie Wink

Po zastosowaniu autotransformatora na wyjściu tranzystor końcowy mniej się grzeje.
Dodałem także przy obu tranzystorach dławiki i kondensatory, ale wzbudzało się przy 2,5W.

Zauważyłem, że kiedy dotykałem śrubokrętem bramki środkowego tranzystora (pierwszego mosfeta), to do następnego podania sinusa - wzbudzenie ustępowało. W antku było takie rozwiązanie, że bramkę poprzez rezystor 100 omów i kondensator 100n zwierano do masy (tj. wcz. przez kondensator bylo zwierane).

Zrobiłem podobnie na pierwszym mosfecie, tj. 1n + 100n + 1u rownolegle do masy i przez rezystor do bramki. Teraz mogę wyciągnąć bez wzbudzenia ok 3,5W (dalej ciągnie tyle samo prądu - ok 2A). Powyżej tego wszystko piszczy. Zastanawiam się jeszcze jak dodatkowo oddzielić te sygnały.

Chciałem podobnie zrobić na drugim, ale owocowało to z kolei czymś odwrotnym - skuteczniejszym samowzbudzeniem, więc na drugim mosfecie zrezygnowałem z tego.

Pomiędzy tranzstorami też postanowiłem zrobić autotransformator (tak, jak ten na końcu), ale tutaj z kolei nie widzę różnicy. Jak było, tak jest 3,5W i ciągle wrażenie, że ten drugi się nie wysterowuje.
Na drenie odczep, na plusie jeden koniec, na wyjściu drugi koniec.

Niestety z autotransformatorami jestem noga Sad. Po nowym roku spróbuję jeszcze ten środkowy (pomiędzy mosfetami) poobracać i zobaczę co wyjdzie.



Zastanawiam się, czy nie "przetransformować impedancji"... tranzystorem npn. Tj. w źródło pierwszego mosfeta wsadziłbym jakiegoś npn-a (bd139 jeszcze jeden?), który by wspomógł prądowo wysterować drugiego mosfeta. Pomysł jest mocno "naokoło", ale już miesiąc z tym walczę i zaczynam tracić siłę...

Dzięki!
31-12-2010 6:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Wzmacniacz QRP co nie tak? - SQ1PSE - 30-12-2010, 16:17
RE: Wzmacniacz QRP co nie tak? - SQ1PSE - 31-12-2010 6:39
RE: Wzmacniacz QRP co nie tak? - TJOW - 25-01-2011, 22:18

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości