Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 4.5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Automatyczna Regulacja Wzmocnienia
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #34
RE: Automatyczna Regulacja Wzmocnienia
W swoim Piligrimie również przez pewien czas testowałem foto - optyczny układ ARW. Zakres regulacji wynosił około 70dB. Element fotorezystor - czerwony LED był dokładnie taki sam jak w kompresorze nadajnika. Potem jednak powróciłem do pierwotnego układu jako prostszego, modyfikując go jednak, aby pracował możliwie szybko korzystając z czterofazowego detektora.
Też doszedłem do wniosku, że regulacja musi być w dwóch stopniach. Najprościej praktycznie bez przeróbek pierwotnej płytki Piligrima jest dodać regulowany wzmacniacz na oddzielnej płytce tak zaprojektowany, że bez sygnału ARW będzie miał wzmocnienie około 10dB dla dolnych pasm i nieco więcej dla górnych. Przy pełnym wysterowaniu ARW powinien on wnosić około 30dB tłumienia. Charakterystyka regulacji może mieć ustawione załamanie przy sygnałach powyżej S+9 a nawet wyżej - zapewni to dobry stosunek sygnał szum.
Byłby to dobry układ do masowego kopiowania. Bardziej wyrafinowane przeróbki ARW Piligrima musiałyby zmienić rozkład wzmocnienia w torze odbiornika, aby w pełni wykorzystać wielką dynamikę mieszacza.
Cieszę się, że być może wystartuje projekt cyfrowego ARW. Spróbuję za jakiś czas sformułować wstępne założenia, ale nie chciałbym w tym być osamotniony.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-01-2011 22:52 przez SP2JQR.)
03-01-2011 22:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Automatyczna Regulacja Wzmocnienia - SP2JQR - 03-01-2011 22:50

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości