Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 4.5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Automatyczna Regulacja Wzmocnienia
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #21
RE: Automatyczna Regulacja Wzmocnienia
Pomierzyłem dziś wstępnie czasy regulacji Digitala 1000, MiniYesa i Piligrima z 4-fazowym ARW.

Digital 1000 - około 150ms

MiniYes - około 90 ms

Piligrim - około 2ms !!!

Różnica jest tak duża, że nie dało się użyć do pomiaru tej samej podstawy czasu.
MiniYes ma widoczne potężne przeregulowanie rzędu 800%, gdzie dla pozostałych TRXów wynosi ono około 200%.

Pomierzyłem wstępnie, gdyż do dokładnych pomiarów potrzebny jest specjalny układ synchronizacji oscyloskopu i bramkowania generatora. Na ten moment nie mam czasu na jego zrobienie. Generatorem i oscyloskopem sterowałem ręcznie, tyle razy, aż utrafiłem we właściwy stan nieustalony. Daje to małą dokładność ze względu iż sygnał generatora jest załączany przekaźnikiem, który sam z siebie generuje widoczne stany nieustalone.
Pomimo jednak tak prymitywnej metody pomiaru z zarejestrowanych obrazków wystarczająco dobrze widać różnice w pracy poszczególnych układów ARW.
Przy najdłuższej podstawie czasu w oscyloskopie działa układ rolowania. W tym zakresie widoczna częstotliwość nie jest częstotliwością wejściową, a różnicową między układem próbkowania a f-wejściową. W pomiarach użyłem generatora odstrojonego od częstotliwości dudnień TRXa o 1000Hz i 200Hz.
Sygnał widoczny u góry ekranu to częstotliwość akustyczna na wyjściu m.cz., a sygnał poniżej to sygnał błędu ARW (ten, który steruje S-metrem wzięty jednak możliwie blisko detektora ARW.
Dla najszybszej automatyki w Piligrimie zaobserwowałem czas opóźnienia startu sygnału ARW. Popatrzcie sami jak to wygląda na zdjęciach.
Zdjęcia robiłem aparatem ponieważ nośnikiem informacji w tym starym modelu oscyloskopu była dyskietka. Nie znalazłem pod ręką tak archaicznego nośnika, tudzież dziury w komputerze, do której mógłbym go włożyć...

Zdjęcia wkleję jak je pozmniejszam, serwer się burzy i nie przyjmuje takich dużych załączników, na ten moment nie mogę tego zrobić bo odpowiedni program mam w innym komputerze i w innym miejscu.
pzdr
18-12-2010 20:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Automatyczna Regulacja Wzmocnienia - SP2JQR - 18-12-2010 20:57

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości