Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 4.5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Automatyczna Regulacja Wzmocnienia
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,005
Dołączył: 26-09-2012
Post: #112
RE: Automatyczna Regulacja Wzmocnienia
Jeśli ktoś myślał że w temacie AGC do Fukusia była martwa cisza przez święta, to tak, była cisza ale nie martwa. Czasu niby sporo ale zawsze ktoś coś znajdzie ważniejszego do robienia...
Podejrzałem pewnie z trylion różnych układów detektorów do AGC, superdiod, itp i nic mnie nie zadowoliło specjalnie Smile Podpatrzyłem układ z Husarka, i też nie do końca mnie zadowolił bo ma mocno nieliniową odpowiedź. Co komu to komu.
Ostatecznie wziąwszy na warsztat kilka różnych pomysłów, i rozgrzewając symulator do czerwoności wymyśliłem układ jak niżej:
İmage
Tranzystory Q1 i Q2 robią wzmacniacz różnicowy, na ich kolektorach są dwa sygnały w przeciwfazie, wzmocnienie jest około 50x (32dB).
I na tym kończą się rzeczy oczywiste Wink
Q3 i Q4 to tranzystory detektora. Nie, nie ma pomyłki, sygnał idzie z kolektorów Q1 i Q2 i jest prostowany przez tranzystory Q3 i Q4. Żeby prostowanie zaszło, trzeba lekko podpolaryzować bazy Q3 i Q4 względem ich emitera: od tego jest Q5 , źródło napięcia V5 i R15, daje to napięcie ~0.56V względem punktu VVG który to ma napięcie takie samo jak na kolektorach Q1 Q2 i emiterach Q3 i Q4.
Wyprostowane dwupołówkowo napięcie wygładzane jest na kondensatorze C2+R4, C4. Napięcie to MALEJE w miarę wzrostu napięcia wejściowego (co nie jest problemem wystarczy tranzystor aby to odwrócić lub wzmacniacz operacyjny, zamiast Q3 i Q4 można też wziąć tranzystory PNP i wtedy napięcie prostowane będzie rosło).

Stała czasowa detektora zależy od tych kondensatorów, rezystora R12 ale także R15 i napięcia polaryzującego bazy tranzystorów detekujących. Im ono większe, tym napięcie wyprostowane szybciej się ładuje, ale też szybciej rozładowuje (bo jest pewien upływ pomiędzy kolektorami Q3 i Q4 a ich emiterami). Można to np.wykorzystać do sterowania stałą czasową Smile
Na wykresie niżej symulacja efektu działania - sygnał We to 10mVpp 1kHz, na kolektorach Q1 Q2 około 550mVpp - na niebiesko. Na zielono napięcie wyprostowane mierzone względem VGG a VAGC (dlatego rośnie). Stałe czasowe widać na oko.
Liczę na komentarze Smile

PS: Kreski są podwójne bo zbadałem zależność temperaturową napięcia VAGC dla dwóch różnych temperatur: +10*C i +50*C.

İmage
Wszystkiego dobrego z okazji Nowego Roku!
SQ5KVS
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-01-2016 18:57 przez SQ5KVS.)
05-01-2016 18:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Automatyczna Regulacja Wzmocnienia - SQ5KVS - 05-01-2016 18:57

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości