Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 4.5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Automatyczna Regulacja Wzmocnienia
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,005
Dołączył: 26-09-2012
Post: #105
RE: Automatyczna Regulacja Wzmocnienia
Witam
Tak, a nawet nie do końca Smile
Jeśli na wejście możemy dać sygnał o dużej amplitudzie, to można dać też przed tym regulatorem wzmocnienie, i taki jest plan, rzędu 20-30dB.
Z szumami, zgodzę się, ale - patrz wyżej - wzmacniacz przed regulatorem podniesie stosunek sygnału do szumu.
W moim układzie powinno być tak: Część RF ( ~+10-15dB całkowite) +20dB (AF preamp) + regulator (-40..+30 dB) + drugi preamp + Wzmacniacz (40dB typowo).
Dla największego wzmocnienia będzie ok 120dB, czyli 1uV na wejściu da 1V na wyjściu.
Dla najmniejszego wzmocnienia będzie ok. 50dB czyli 3mV na wejściu dadzą 1V na wyjściu (3mV na wejściu to ~ S9+35dB). A jest jeszcze regulator siły głosu Smile

Dziś rano (przed śniadaniem Smile zmontowałem na płytce stykowej taki układ jak poniżej:
İmage

Zmierzyłem regulację (w zakresie tego co mój osc. może zmierzyć, poniżej 5mVpp to już szumy, mimo włączonego LPF):
İmage

Napięcie liczone od połowy zasilania (ok) czyli 5.36V w dół, czyli daję na bramkę J1 coraz mniejsze napięcie rozrównoważając mostek. Wykres jest prawie liniowy.
W całym zakresie regulacji nie było widać żadnych zniekształceń sinusa (fft nie włączałem)
Zrobiłem też próbę z sygnałem we. 1Vp-p i ponownie, nie widziałem zniekształceń (aż było blisko z amplitudą wyjściową do zasilania).
Z symulacji wynika mi że zmocnienie rośnie (spada) ok 10x gdy napięcie regulujące wzrośnie (spadnie) 10x, jest to dość dobrze zachowane przez kilka rzędów wielkości.
Poniżej symulacja odpowiedzi na sygnał sterujący narastający (1mS) i opadający.
İmage


Kondensator: Piotr, chyba nie ten kondensator mamy na myśli. Ja mam na myśli np. C17 przy Q1 na tym schemacie http://sp-hm.pl/attachment.php?aid=6867.
Ten kondensator w przypadku nagłych zmian, musi się po prostu naładować.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-12-2015 15:28 przez SQ5KVS.)
22-12-2015 15:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Automatyczna Regulacja Wzmocnienia - SQ5KVS - 22-12-2015 15:28

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości