Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 4.5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Automatyczna Regulacja Wzmocnienia
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,005
Dołączył: 26-09-2012
Post: #103
RE: Automatyczna Regulacja Wzmocnienia
Witam
Do projektu transcievera Fuku(ś) będę próbował wdrożyć układ bardzo podobny do tego który Paweł zamieścił powyżej (znalazłem go gdzieś sam a teraz patrzę że jest tu podrzucony). Zrobiłem nieco symulacji (na razie).

Zalet jest kilka, przede wszystkim:
- W porównaniu z regulacją gdzie JFET jest w gałęzi sprzężenia zwrotnego op-ampa (np . Husarek), ten układ pozawala na bardzo duże amplitudy wejściowe, w bardzo szerokim zakresie wzmocnienia
- W symulacjach (na razie tylko) można uzyskać rozpiętość regulacji 90dB - ale to tylko teoria, nie da się tak zrównoważyć mostka (ale 70dB myślę że spokojnie).
- Można tak dobrać punkty polaryzacji JFETów że przy dużym wzmocnieniu (a więc słabe sygnały) mamy nieco mniejsze pasmo, niż przy małym wzmocnieniu (w zasadzie tłumieniu) . Czyli jednocześnie też przy dużym wzmocnieniu zawężamy nieco pasmo, mniejsze szumy
- Po podpolaryzowaniu można nawet użyć tranzystorów bipolarnych (np. 2n2222) i też nie ma dużych zniekształceń (choć są większe niż przy JFET oczywiście).
- Nie ma kondensatora celem lienearyzacji (dren - bramka) więc reakcja na AGC jest prawie natychmiastowa!

Pozdrawiam
SQ5KVS
21-12-2015 18:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Automatyczna Regulacja Wzmocnienia - SQ5KVS - 21-12-2015 18:24

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości