Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SDR - Software Defined Radio
SP2QCA Offline
Artur
****

Liczba postów: 341
Dołączył: 22-06-2009
Post: #89
RE: SDR - Software Defined Radio
czolem,

nie dokonczylem odbiornika Tasy (DR2+ bodajże) - więc odpowiem
tylko to co wiem z teorii - a nie praktyki. Ale skoro nikt nie odpowiedzial to czuję się usprawiedliwiony.

Potrzebujesz:
1. komputer z dobrą kartą dzwiękową (większośc poleca jakieś dobre zewnętrzne na USB)
2. Odbiornik SDR (np,. własnie DR2 lub inny)
3. generator
4. antenę

Odbiornik DR2A++ chyba się nadaje do Twoich celów - będzie odbierał na pewno w zakresie 20-21MHz o ile wyposażysz go w odpowiedni generator. Generator pracuje na częstotliwości 4 razy większej niż odbierana, ale jeśli się nie mylę to Tasa zaprojektował też wersje które wymagają częstotliwości tylko 2 razy większej - zdaje się że są jednak gorsze w sensie parametrów.
Tak czy owak, potrzebujesz albo generatora 40-42MHz albo 80-84MHz.

I tu będziesz miał problem bo taki generator musi być stabilny, poza tym to nie wiem czy do radioastronomii nie powinien byc niskoszumny.
To nie jest łatwe - musisz mieć generator (tzw. syntezę) np. na ad9951-ad9954 albo SI570.
Albo kupisz, albo zrobisz. Zrobić prosto nie jest, jak nie robiłeś niczego w elektornice to masz - powiem szczerze - bez doświadczenia i przyrządów prawie zerowe szanse.

Ostatnia kwestia a bardzo bardzo ważna - antena. Zielonego pojęcia nie mam jakie się stosuje do radioastronomii, poza tym że paraboliczne od 10m w górę.
Być może będziesz potrzebował przedwzmacniacza niskoszumnego - ale to już zgaduję. Gdyby tak, to chyba najodpowiedniejsze będą te z pasma 50Mhz po przeróbce.
Nie ma łatwo Wink

pozdrowienia
Artur sp2qca
06-04-2011 10:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
SDR - Software Defined Radio - admin - 15-06-2009, 15:28
RE: SDR - Software Defined Radio - SP2QCA - 06-04-2011 10:19

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości