Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SDR - Software Defined Radio
3Z9N Offline
Krzysztof 3Z9N
***

Liczba postów: 119
Dołączył: 30-03-2010
Post: #38
RE: SDR - Software Defined Radio
Jeśli chodzi o SDR-1000, to dodam, że jedyną jego poważną wadą (jeśli tak można powiedzieć), to zastosowana w nim synteza DDS na AD9854, ale na tamte czasy, to trudno się dziwić.
Jego niewątpliwą zaletą jest to, że nie zastosowano w nim żadnego mikrokontrolera programowalnego, który jest barierą dla wielu radioamatorów, a którzy nie znają się na programowaniu.
Na pewno 'frontend' w SDR-1000 jest o wiele lepszy niż np. w SoftRock-u. Wykonałem prawie wszystkie znane konstrukcje SDR-ów tego typu i mogę powiedzieć, że frontend SDR-1000 (QSD) mieści się w ścisłej czołówce tego typu rozwiązań.
Niewiele rozwiązań, które pracują na podobnej zasadzie potrafią go przewyższyć. Rozumię tytaj uwagi kolegi Rafała sq4avs.
Wykonałem także rozwiązanie z przemianą (1 p.cz. = 24 MHz, 2 p.cz. = 15 kHz) reszta obróbki sygnału na komputerze (rozwiązanie podobne do tego w K3 Elekrafta) i chodzi to bardzo ładnie, mogę powiedzieć, że tak samo jak mój SDR-1000, ale tłumienie niepożądanej wstęgi bocznej jest o wiele większe. Co zapewnia roofing filter.
Zresztą tego typu rozwiązanie jest stosowane aktualnie we wszystkich najnowszych rozwiązaniach ICOM-a, jest też w innych np. K3 lub PICASTAR jednym słowem nic nowego...
Pozdrawiam i życzę udanych kostrukcji.

Krzysiek, SP9NLD
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-04-2010 18:17 przez 3Z9N.)
14-04-2010 18:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
SDR - Software Defined Radio - admin - 15-06-2009, 15:28
RE: SDR - Software Defined Radio - 3Z9N - 14-04-2010 18:10

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości