Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SDR - Software Defined Radio
SQ1GC Offline
Robert
*

Liczba postów: 47
Dołączył: 09-01-2010
Post: #8
RE: SDR - Software Defined Radio
Witam serdecznie kolegów.
To może i ja naskrobie pare słów na ten interesujący temat, jakim jest SDR. Mam już na swoim koncie kilka urządzeń m.in. Prosta ZetaSDR, dwa odbiorniki DR2A+ oraz ostatni HPSDR wg. projektu kolegi Rafała SQ4AVS, który to właśnie okazał sie najlepszą konstrukcją. Jest to odbiornik zbudowany praktycznie w całości w technice SMD, oparty o może nie najtańsze podzespoły takie jak np. wzmacniacze operacyjne serii OPA, jednak dzięki temu parametrami może zawstydzić nie jedno urządzenie z " górnej" półki. Odbiornik rozbudowałem o syntezer SI570 w pełni sterowany i wspierany przez program PowerSDR. W ten oto prosty sposób powstało urządzenie pracujące w całym zakresie KF+6m. Pierwsze próby przeprowadzałem jeszcze bez filtrów wejściowych i muszę powiedzieć, że jestem pod ogromnym wrażeniem jakości odbieranego sygnału. Jednak nie sposób ukryć, że podstawą jest dobra karta muzyczna. To ona praktycznie "odwala" całą czarną robotę i od jej parametrów w znacznym stopniu zależy końcowy efekt. Oczywiście pierwsze próby można przeprowadzać na tanich kartach muzycznych, jednak zdecydowanie polecam karty 24bit min. 96kHz takie jak Sound Blaster Audigy 2 czy też tańsza Live. Pamiętać należy tylko, by używać najlepiej wejścia liniowego, a o ile to możliwe wejścia CD zabudowanego najczęściej na samej karcie. Wejście to można sobie wyprowadzić na zewnątrz np. w postaci dodatkowego gniazda jack. W ten sposób omijamy wiekszość wszelakiej maści przełączników sygnałowych, które to tylko pogarszają sygnał wejściowy. Ja sam od pewnego czasu do celów SDR używam zewnętrznej stereofonicznej karty EMU 0202 24bit 192 khz i muszę powiedzieć ze w porównaniu nawet z kartami Creative da się odczuć różnicę w pracy odbiornika. Naprawdę warto zainwestować w tą kartę, tym bardziej jak mamy zamiar poważniej zagłębić się w tajniki SDR-a. Dodatkowo przy stosowaniu w odbiornikach generatorów na jedna stałą częstotliwość to właśnie od pasma pracy karty zależy pasmo przestrajania odbiornika SDR. Czym szersze pasmo karty, tym szersze pasmo przestrajania od częstotliwości środkowej generatora. Problem nie dotyczy oczywiście urządzeń posiadających własny syntezer, ale nawet przy tych docenimy "moc" tkwiącą w dobrej karcie.
W tej chwili jestem w trakcie kompletowania części i chcę wykonać swój pierwszyTRX AVILA-01 wg.YU1LM który to praktycznie w całości jest baza konstrukcyjną urządzeń Genesis. Będę próbował uzbroić go w syntezer i zrobić na jego podstawie TRX na cały zakres KF, ale co z tego wyjdzie to zobaczymy.
Polecam zdecydowanie eksperymenty z techniką SDR, bo to najprostrza i najtańsza droga, by posiadać odbiornik czy też transceiver nie odbiegający parametrami urządzenią za grubą kasę.


Załączone pliki Miniatury
İmage
04-03-2010 23:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
SDR - Software Defined Radio - admin - 15-06-2009, 15:28
RE: SDR - Software Defined Radio - SQ1GC - 04-03-2010 23:05

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości