Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skrzynka antenowa HMG-easyATU
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #352
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
Otrzymałem ostatnio kilka listów od Kolegów zainteresowanych wykonaniem skrzynki easyATU z pytaniami jak rozpocząć budowę skrzynki. Pytania najczęściej są podobne dlatego odpowiadam poprzez forum.

Mimo dość obszernego opisu na forum nie wszystko jest oczywiste ze względu na brak jednolitej dokumentacji. Niestety aby mieć pełną wiedzę trzeba "przekopać" się przez 36 stron wątku na forum. Wiem, że to pochłania trochę czasu ale przy okazji możemy zapoznać się z procesem powstawania projektu od pomysłu "Skrzynka przy antenie" do praktycznej realizacji ( Jerzy SQ5PGJ )
1/ W pierwszym etapie należy wykonać moduł skrzynki, dwie płytki z przekaźnikami (sekcja cewek, sekcja kondensatorów). Na płytce kondensatorów jest procesor sterujący nastawami obu modułów. W tej wersji procesora oraz oprogramowania mostek pomiarowy znajdujący się na płytce indukcyjności nie jest obsługiwany. Możemy go pozostawić bez montowania lub odciąć i wykorzystać jako układ pomiarowy przy konsoli sterującej. Mostek był przewidziany do kolejnych wersji skrzynki np. z automatycznym dostrajaniem lub do własnych eksperymentów.

2/ Do pierwszego uruchomienia i testowania przydatny jest konwerter RS_TTL -> RS232 lub TTL_USB pozwalający na testowanie skrzynki z poziomu terminala uruchomionego na dowolnym komputerze. Trwają prace nad oprogramowaniem (na bazie mini komputerka QRP) pozwalającym na pełne sterowanie skrzynką bezpośrednio z komputera bez konsoli sterującej.

3/ Aby sterować skrzynką bez udziału komputera należy wykonać moduł konsoli sterującej opisywany w oddzielnym wątku oraz płytkę interfejsu RS485.

4/ Do kompletu skrzynka+konsola sterująca możemy wykonać sobie mały moduł przełącznika antenowego montowany w obudowę skrzynki. Ten przełącznik jest sterowany z procesora skrzynki antenowej. Przełącznik antenowy wymaga własnego procesora i może być podłączony do magistrali RS485 jako oddzielne urządzenie.

5/ Niestety nie posiadam schematu blokowego całego zestawu, wydawał mi się zbędny. Skrzynka easyATU jest zdalnym nastawnikiem sterowanym rozkazami poprzez magistralę RS485 (dwa przewody+ 2 na zasilanie). Magistrala RS485 pozwala na równoległe podpinanie do niej kilkudziesięciu urządzeń. W naszym systemie może to być kilka skrzynek oraz przełączników antenowych. Urządzenia są wybierane poprzez indywidualny adres wysyłany w ramce z rozkazem co zapewnia bardzo łatwą rozbudowę systemu o kolejne urządzenia.
Takie uproszczenie: system jest podobny do instalacji elektrycznej w domu, w dowolnym jej miejscu możemy równolegle podłączyć kolejną żarówkę. U nas żarówka (easyATU) jest bardziej "inteligenta" bo potrafi wykonywać rozkazy wysyłane poprzez magistralę.

Inne uwagi:
- podczas używania modułu konwertera RS_TTL -> RS232 układ scalony RS485 musi być wyjęty z podstawki;
- w przypadku braku programatora (bardzo tani i prosty) lub braku doświadczenia z procesorami AVR należy popytać w oddziale lub klubie, procesor jest bardzo popularny i zawsze znajdzie się ktoś kto ich używa.
- na pierwszej stronie wątku zamieściłem linki do najistotniejszych postów aby ułatwić odszukanie interesujących nas informacji;
- w przypadku wątpliwości lub problemów należy śmiało pytać na forum.
- działający zestaw skrzynki (skrzynka+konsola) mogę zabrać na warsztaty QRP we wrześniu,
- na miejscu możemy również pomóc zaprogramować procesory.

73 Adam
31-07-2011 22:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Skrzynka antenowa HMG-easyATU - 3Z9N - 09-10-2010, 12:51
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SP5FCS - 31-07-2011 22:55

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości