Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skrzynka antenowa HMG-easyATU
SQ5PGJ Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 20
Dołączył: 07-07-2010
Post: #310
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
TG50,
dziękuję za uwagi.
Dołączenie przełączników mam w planach, a to już wymaga rozbudowania konfigurowania aplikacji - i tym właśnie chciałbym zająć się w najbliższym czasie.
Przełączniki powodują, że na ekranie znajdą się dodatkowo kontrolki pozwalające wybrać nr ATU (przełącznik między TRX-em i kilkoma ATU) oraz dodatkowo nr anteny dołączonej do danej ATU ( tu można będzie konfigurować: 1 antena dla 1 ATU - poprzednia wersja softu Adama (faktycznie to co mam teraz), 2 - z przełącznikiem wbudowanym do ATU, n-gdy zastosowany dodatkowo przełącznik między ATU i antenami).
Każda antena związana z danym ATU powinna mieć "bazę danych" ustawień (f,L,C,configLC) dla poszczególnych pasm częstotliwości. Poza tym, że to spora ilość danych, które trzeba pozyskać drogą dość żmudnego strojenia, to trzeba zorganizować sposób ich przełączania przy zmianach anten, ATU i częstotliwości pracy radia.

Pojęcie pasma częstotliwości, od strony radia sterowanego przez CATa jest nieco sztucznym tworem. Nie ma żadnego komunikatu inforującego o zmianie zakresu częstotliwości TRXa. Po prostu radio podaje częstotliwość pracy i to wszystko.
Dla nas pasmo pracy to zakres częstotliwości, który mamy pomierzony z odpowiednią gęstością f.
Kiedy radio zmienia częstotliwość np z 3.7MHz na 14.2MHz, aplikacja po prostu otrzymuje komunikat o wartości nowej częstotliwości. Sprawdza się wtedy czy nowa częstotliwość należy do któregoś z pasm, dla których mamy zapisane ustawienia ATU (dla wybranej aktualnie ATU i anteny). Jeśli tak - wybieramy to właśnie pasmo, a jego nazwa zostaje wyświetlana w ComboBox 'Band'.
Ale nie każda ATU i nie każda antena z kilku dołączonych do ATU obsługuje każde pasmo. Trzeba więc pewnie zdecydować co wtedy robić. Przełączać anteny, ATU czy pozostawić ustawienia bez zmian - kolejna decyzja konfiguracyjna.

Obecnie sprawę rozwiązałem następująco.
Załóżmy, że mam 1ATU, 1antenę i skonfigurowane 3 pasma: 80m, 40m i 20m. Jeśli radio zmieni częstotliwość na taką, która leży w ramach któregoś z tych pasm, to wybiera się automatycznie odpowiednie pasmo.
Jeśli radio zmienia częstotliwość na taką z poza pasma, np z 3.795MHz na 3.810MHz, to wybiera się dodatkową bazę danych o nazwie "---", w której zapisane są ustawienia ATU z krańców zdefiniowanych pasm i do której mogą być dopisane ustawienia ATU dla nie zdefiniowanych jeszcze pasm.
Wyświetlenie się "---" informuje, że być może wyszliśmy poza zakres "dobrego zestrojenia ATU"...

O pomiarach też myślę. Nawet pomyślałem, żeby dla potrzeb pomiarów łączyć się z radiem bezpośrednio przez COMa (bez pośrednictwa OmniRig).
(Kolejna opcja konfiguracji). Odczyt pomiaru SWRa przez CATa, to sekwencja poleceń i komunikatów wymienianych z radiem:
Próbowałem następującą sekwencję:
1. Pobierz aktualną moc radia.
2. Pobierz aktualny tryb pracy
3. Przełącz na moc 5W
4. Przełącz na tryb FM
5. Włącz nadawanie
6. Odczekaj kilka ms (trzeba dobrać)
7. Wczytaj pomiar SWR (być może powtórz to kilka razy, odrzuć skrajne, odbiegające od normy pomiary)
8. Wyłącz nadawanie
9. Przełącz na tryb odczytany w punkcie 2
10. Przełącz na moc odczytaną w punkcie 1.

Przez OmniRig komplikacja pojawia się w pkcie 7, którą trzeba realizować za pomocą Custom Command
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-04-2011 23:43 przez SQ5PGJ.)
18-04-2011 23:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Skrzynka antenowa HMG-easyATU - 3Z9N - 09-10-2010, 12:51
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SQ5PGJ - 18-04-2011 23:30

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości