Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skrzynka antenowa HMG-easyATU
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #257
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
W związku z brakiem jednolitego opisu skrzynki kilka odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

* w moich skrzynkach zastosowałem przekaźniki HF115F 012-1ZS3 16A 250VAC
* po włączeniu zasilania skrzynka zgłasza się komunikatem zawierającym numer oprogramowania
* po zaprogramowaniu procesora należy zainicjować (wyzerować) początkowe nastawy rozkazem [I]
* częstotliwość podawana jest zawsze jako ciąg 5 znaków np 03700 (3,700khz)
* komórki pamięci numerowane są od [000] do [099], trzecia cyfra dla kolejnych wersji skrzynki
* tablica nastaw wprowadzana rozkazem [M] musi być posortowana wg częstotliwości od minimalnej do maksymalnej
* nastawy możemy zmieniać selektywnie poprzez zmianę danych jednej komórki rozkazem [M] (uwaga na częstotliwość M -1, M+1)
* dane zapisywane do pamięci są przetrzymywane w pamięci RAM procesora i są tracone po wyłączeniu zasilania co pozwala na wielokrotne ładowanie nowych nastaw do pamięci bez naruszania danych zapisanych w EEPROM
* jeśli chcemy zachować dane z pamięci na stałe musimy przepisać je do pamięci EEPROM rozkazem [E ]
* procesor po odebraniu aktualnej częstotliwości z rozkazu [F] odszukuje najbliższej nastawy w komórkach pamięci (moduł różnicy częstotliwości)
* do wymuszenia startu skrzynki z określoną nastawą po włączeniu zasilania służy rozkaz [W]
* każdy poprawny rozkaz (oprócz M) jest potwierdzany przez skrzynkę ciągiem [CR,LF] - na terminalu kursor na początek nowego wiersza
* poprawne wczytanie danych z rozkazu [M] jest potwierdzane jednym znakiem [*], przy programowaniu z pliku widzimy postęp ładowania pamięci

Jest kilka ciekawych propozycji modyfikacji oprogramowania, oczekuję na kolejne pomysły i sugestie które w miarę możliwości czasowych będę realizował.

Skrzynka antenowa easyATU nie zastąpi właściwej anteny
Otrzymuję pytania czy eATU może dostroić kawałek drutu, kilku metrowy maszt na jachcie, przypadkowy odcinek drutu wiszący za oknem ?
Potocznie uważa się, że dobra skrzynka stroi wszystko od metalowego karnisza po pełnowymiarowa deltę. Wielu Kolegów zapomina czasem, że skrzynka nie zastąpi właściwej anteny ponieważ oba elementy systemu antenowego mimo, że ściśle ze sobą współpracuję wykonują odrębne zadania. Antena ma za zadanie wypromieniowanie energii z określoną sprawnością, w odpowiednim kierunku i pod odpowiednim kątem. Zadaniem skrzynki antenowej jest zapewnienie optymalnego dopasowania anteny do wyjścia nadajnika podczas zmiany częstotliwości pracy oraz różnych czynników zewnętrznych wpływających na zmiany impedancji anteny. Nawet jeśli uda nam się zestroić przypadkowy kawałek drutu to skrzynka nie zmieni jego własności jako promiennika (sprawność, kątów promieniowania).
Decydujące znaczenie na skuteczność naszego systemu nadawczego ma kształt promiennika oraz jego umieszczenie w przestrzeni.
Oczywiście często skazani jesteśmy na duży kompromis, małogabarytowa antena, konieczność pracy wielopasmowej, zmienne warunki terenowe. Dzięki pomocy skrzynki możemy uzyskać poprawne dopasowanie i normalnie pracować niestety często kosztem utraty sprawności i skuteczności.

73 Adam
20-03-2011 19:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Skrzynka antenowa HMG-easyATU - 3Z9N - 09-10-2010, 12:51
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SP5FCS - 20-03-2011 19:34

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości