Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skrzynka antenowa HMG-easyATU
HM_DIPOL Offline
Heniek
***

Liczba postów: 172
Dołączył: 27-04-2010
Post: #230
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
Wielki "szacun" dla Jerzego za pomiary i próby opanowanie metody strojenia skrzynką eATU.
Moje uwagi:
- przy nieznanej antenie najlepiej podać pomiar dla 2 częstotliwości (zerowe nastawy skrzynki, mała różnica f aby nie było między nimi rezonansu);
- z takiego pomiaru mamy Z=R+jX, wiemy jakie jest Z i czy antena jest za krótka czy za długa aby uzyskać rezonans;

Jerzy, pierwszy błąd to przy R>50 (tak jak u ciebie) pojemność skrzynki musi być od strony anteny aby mieć możliwość zmniejszania rezystancji. Na początku wydaje nam się, że skoro antena ma charakter pojemnościowy to musimy od razu dawać indukcyjność. Niestety najpierw musimy dodać jeszcze pojemności aż rezystancja spadnie do 50 ohm.
Zmiany pojemności muszą być małe, krok +1 aby nie przeskoczyć poprawnej nastawy. Nie sugeruj się reaktancją patrz na rezystancję. Reaktancję pojemnościową kompensuje się na końcu dodając indukcyjność.

Wiem, że łatwo się wymądrzać siedząc za biurkiem, trudniej zrobić coś praktycznego z pożytkiem dla innych dlatego tak wartościowe są wszelkie próby. Jak opanujemy metodę posługiwania się skrzynką to potem będzie to już łatwizna. Przy skrzynce ręcznej na początku wszystko robiłem odwrotnie.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-03-2011 12:17 przez HM_DIPOL.)
02-03-2011 12:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Skrzynka antenowa HMG-easyATU - 3Z9N - 09-10-2010, 12:51
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - HM_DIPOL - 02-03-2011 12:06

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości