Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skrzynka antenowa HMG-easyATU
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #218
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
Pewnym problemem przy pobieraniu informacji o aktualnym paśmie bezpośrednio z radia jest różnorodność formatów dostępnych danych. Nawet te same firmy w jednym radiu podają informację poziomem napięcia a w drugim wystawiają dane w kodzie BCD ( Jarek dzięki za dane do FT-857/ FT-817).
Trudno w prostej konsoli robić wybór opcji. Większość syntez HM ma informację o paśmie podawaną w kodzie BCD. Ta metoda jest najpopularniejsza i najłatwiejsza do wykonania nawet w urządzenia z mechanicznymi przełącznikami pasm.
Najlepiej byłoby przyjąć jeden standard dla konsoli a pozostałe konwertować do jego postaci. W przypadku informacji w postaci napięcia możemy postawić mały konwerter na procesorze.

Na schemacie procesora konsoli sterującej była zła wartość rezystora R2, poprawna wartość to 2k7. Przy wartości 1k procesor źle rozpoznawał klawisze funkcyjne.
Procesor konsoli obsługuję również Buzer, należy go podłączyć pomiędzy pin_13 procesora a +5V.

Taki pomysł na konsolę sterującą easyATU
Konsola na bazie sterownika na ATmega 8, LCD, 7 klawiszy funkcyjnych
- klawisz wybory anteny (1...4);
- klawisz wybory pasma (1.8 ... 28);
- ustawianie częstotliwości na paśmie co 10kHz [+/-];

Pierwszym etapem jest dobranie nastaw skrzynki dla naszej anteny na wszystkich pasmach. Wykonujemy plik konfiguracyjny anteny do zaprogramowania komórek pamięci eATU ( częstotliwość, nastawa L, nastawa C). Ładujemy plik do skrzynki i od tego momentu nasza skrzynka potrzebuje tylko informacji o aktualnej częstotliwości pracy radia.

Nie mając obsługi CAT-a, dane o częstotliwości możemy podawać manualnie. Na konsoli wybieramy aktualne pasmo, konsola pokazuje ostatnią częstotliwość pracy na paśmie ( co 10kHz). Klawiszami możemy zmieniać częstotliwość na paśmie. Każda zmian spowoduje wysłanie informacji do skrzynki i zmianę nastawy wg. danych z pamięci skrzynki.
Zaleta tego rozwiązania jest to, że nie musimy pobierać danych z radia a nastawy są zapisane w pamięci skrzynki. To rozwiązanie pozwala obsługiwać kilka skrzynek jednocześnie, każda skrzynka ma dane we własnej pamięci. Wadą jest konieczność manualnej zmiany pasma i częstotliwości.

Co Koledzy sądzą o przydatności takiego wariantu prostej konsoli?

73 Adam
27-02-2011 11:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Skrzynka antenowa HMG-easyATU - 3Z9N - 09-10-2010, 12:51
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SP5FCS - 27-02-2011 11:44

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości