Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skrzynka antenowa HMG-easyATU
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #216
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
"Militarne eATU" - w armii dobrze wiedzą gdzie najlepiej umieszczać dopasowanie anteny, przy antenie.

Robert, gratuluję ciekawych QSO, to chyba pierwsza skrzynka pracująca operacyjnie podczas normalnych łączności. Powstaje kilka następnych "wyprasowanych" skrzynek w SP9, tak więc doświadczeń będzie coraz więcej.

Z pomiarem częstotliwości w konsoli nie ma problemy ale nie jest to zbyt wygodne bo musimy mieć sygnał w antenie. Po zmianie QRG lub pasma musimy na chwilę włączyć nadawanie aby skrzynka dokonała pomiaru, dość kłopotliwe np. podczas pracy w zawodach.
Wiele współczesnych urządzeń oprócz CAT-a ma informację o paśmie podawaną w postaci napięcia na jednym ze złącz. To łatwa metoda na pozyskanie przez procesor informacji o aktualnym paśmie łącznie ze zmianami podczas odbioru. Jesteśmy krok do przodu ale dalej nie mamy dokładnej częstotliwości, do tego musimy mieć pobieranie danych z CAT-a.

Automatyczne przełączanie anten na podstawie stanu PTT (nadawanie/odbiór) poprzez RS485 jest raczej niemożliwe, zbyt wolno to działa. Na czas odbioru możemy manualnie zmieniać numer anteny i przed nadawaniem wracać na antenę nadawczą.

Na początek musimy zadowolić się wersją manualną + pobieranie informacji z radia o aktualnym paśmie. W urządzenia HM również możemy wykonać takie złącze z informacją o paśmie np wzorowane na ICOM-ie.

73 Adam
26-02-2011 14:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Skrzynka antenowa HMG-easyATU - 3Z9N - 09-10-2010, 12:51
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SP5FCS - 26-02-2011 14:19

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości