Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skrzynka antenowa HMG-easyATU
SQ9NJE Offline
Przemek
**

Liczba postów: 92
Dołączył: 23-03-2010
Post: #149
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
Hej!

Ja sobie tak od początku po cichu śledzę projekt eATU i mu kibicuję. Jestem zainteresowany budową, ale ze względów czasowych dopiero w nowym roku, prawdopodobnie w lutym...

Jak na razie wydaje mi się, ze najwygodniej by mi się używało tej skrzynki jednak za pomocą osobnego sterownika-manipulatora. Komputer jest fajowym i bardzo uniwersalnym przyrządem, ale jak przychodzi co do czego, to jak dla mnie dwie gałki biją ergonomią te wszystkie myszki i klawiatury na głowę.

W tej chwili nie zależy mi specjalnie na automatyce, skrzynka miałaby u mnie pracować raczej z jedną, mało zmienną anteną. Okresowe ręczne podstrajanie do skompensowania zmian temperaturowo pogodowych itp. nie powinno raczej stanowić problemu. Ogromnym za to ułatwieniem będzie wyposażenie skrzynki w pamięć ustawień, choć wydaje mi się, że ta funkcjonalność powinna być raczej zaimplementowana w sterowniku domowym.

Dobrym pomysłem chyba byłoby zabudowanie prostego miernika SWR w module zdalnym, chociaż zaproponowane przez Jarka wykorzystanie pomiaru z radia za pomocą CATa jest dla mnie też OK.

Być może w ogóle najprostsze i najsensowniejsze byłoby napisanie małego softu na komputer, który przez CATa sterowałby radiem (ustawienie QRG, włączenie nadawania, odczyt SWR) i za pomocą domowego sterownika przestrajał skrzynkę i zapisywał ustawienia. Byłby to pewnie też wygodny sposób testowania algorytmów do automatu. No ale to już Jarek zdaje się też proponował....

Uff, dużo tego wyszło, a właściwie chciałem tym postem po prostu wyrazić swoje zainteresowanie projektem!

Przemek

Przemek SQ9NJE
http://www.sq9nje.pl
22-12-2010 19:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Skrzynka antenowa HMG-easyATU - 3Z9N - 09-10-2010, 12:51
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SQ9NJE - 22-12-2010 19:31

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości