Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skrzynka antenowa HMG-easyATU
SQ4AVS Offline
Rafał
*****

Liczba postów: 1,362
Dołączył: 29-01-2010
Post: #129
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
Wreszcie i ja kończe swoją skrzynkę (kwestie finansowe jednak trochę kosztuje). Zostało mi zakupić drivery TD62783 i 39pF i 82pF. Pomiar RL i fazy za pomocą AD8302 (nietanio ale dostany dzięki uprzejmości jednego z Kolegów). Na czas pomiaru i strojenia załączany tłumik pi z rezystorem 100W 50 om z GSM na radiatorze do strojenia, przy okazji ciche strojenie a i nadajnikowi nic się nie stanie... Do pomiaru wykorzystam sprzęgacz na oryginalnej pcb Adama. W tygodniu zamieszcze fotki gotowego układu i schemat, chce dokładniej potestować ale już działa. Jeden z Kolegów stwierdził że straty na naszych cewkach mogą sięgać 40 procent to nie jest prawdą (proszę porównać przewodnictwo właściwe miedzi i srebra (różnica minimalna) oraz zauważyć, że srebro bardzo szybko pokrywa się siaeczkami a emalia chroni miedź, siarczki srebra nie są dobrym przewodnikiem). Większe znaczenie ma średnica drutu i podam tak, że widziałem generatory do indukowania plazmy (icp aes) w których cewka generatora jest rurką miedzianią przez którą płynie woda (około 1,5kW chyba z 27 MHz) można przejrzeć też piece indukcyjne. Przy 100W 40W wydzielonej w postaci ciepła to przy powierzchni naszych elementów dotykając ich powinniśmy się parzyć -40W to bardzo dużo). Stawiam na to że alc obniżało moc i stąd wyszły te "straty". Kondesatory z dielektrykiem z miki można kupić odpowiednio drogo tutaj
http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=673151 (mika nigdy nie była tania).
Co do płytki każdy ma swoje problemy, u mnie wszystkie przekaźniki wlutowały się idalnie bez podpiłowywania (nieco przydałoby się tylko powiększyć otwory pod nie -relpol od Piekarza). Jedyny problem to na cewce przekaźników podpiłowanie części ledów 5mm by weszły w pcb między przekaźniki (można jednak użyć 3mm i bez problemu). Dodatkowo dioda led przy goldpinach procesora musiała mieć zagięte nóżki bo zachodziła na złącze. Ogólnie pcb ok.
Moje kombinacje kondesatorów

10pF x 4 -pojemność sumaryczna 10pF -błąd względem wartości ze schematu 0%

22pF x 4 -pojemność sumaryczna 22pF -błąd względem wartości ze schematu 10%

39pF x 4 -pojemność sumaryczna 39pF błąd względem wartości ze schematu 2,5%

82pF x 4 -pojemność sumaryczna 39pF błąd względem wartości ze schematu 2,4%

150pF x 2 równolegle + 180pF x 2 równolegle -pojemność sumaryczna 164pF -błąd względem wartości ze schematu 2,4%

330pF x 4 -pojemność sumaryczna 330 pF - błąd względem wartości ze schematu 3%

680pF x 4 -pojemność sumaryczna 680 pF -błąd względem wartości ze schematu 5,9%

1n x 2 + 3 x 1,5nF -pojemność sumaryczna 1,38nF błąd względem wartości ze schematu 7,2 %

Czy błędy te są ważne, standardowa tolerancja kondensatorów jest 10 procent czyli wszystkie błędy są mniejsze od tolerancji, ważniejsze jest jednak coś innego wszystkie załaczone kondesatory do n-tego muszą mieć pojemność sumaryczną mniejszą od n+1 kondensaotra a taki ciąg to lepiej zapewnia z wzrastającymi pojemnościami (niewiele) niezależnie od tolerancji elementów.

Tutaj można kupić wszystkie wymienione wartości oprócz 680pF
http://www.cyfronika.com.pl/t/index.php?...anguage=ht

(zwracamy uwagę na napięcie kondesatora)

Brakuje jedynie 680pF na 500V ale to kupiłem u siebie w sklepie w Białymstoku bez problemu, ceny kondesatorów na poziomie TME ale nie trzeba brać minimum 10 sztuk a można wziąć jedną sztukę (oszczędność potrzebujemy po 2 lub 4 sztuki jednej wartości), niższa przesyłka po przedpłacie (10zł) i o 3zł tańszy na sztuce układ TD62783. Jak przyjdą tylko brakujące 39 i 82pF (zamówione dziś) wlutowuje je, podłącze układ pomiaru swr i fazy, sprawdze w boju układ i podam jego schemat i pcb na forum. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest że wszystkie elementy wchodzą idealnie w płytkie i nie trzeba łączyć dodatkowo równolegle (nawet największa pojemnoć się idealnie składa bo jest pięć otworów na płytce)


Załączone pliki
.xls  arkusz.xls (Rozmiar: 7.5 KB / Pobrań: 907)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-12-2010 15:29 przez SQ4AVS.)
05-12-2010 14:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Skrzynka antenowa HMG-easyATU - 3Z9N - 09-10-2010, 12:51
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SQ4AVS - 05-12-2010 14:49

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości