Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skrzynka antenowa HMG-easyATU
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #56
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
Pawle, pierwszy druk wykonałem termotransferem (zdjęcia) tylko trzeba się postarać bo płytka jest duża. Kilku Kolegów pisało do mnie że płytki zrobili i składają eATU, wiec da się to zrobić.
Mając pewna wiedzę i znajomość jednego z języków programowania możemy napisać własną wersję sterownika a nawet samej skrzynki. Osobiście ucieszy mnie każda inicjatywa w kierunku rozbudowy skrzynki przy antenie.

Po kilku przymiarkach zrezygnowałem z wykonania tablic z nastawami ze stałym krokiem np. 10kHz dla wszystkich pasm amatorskich.
Ostatecznie skrzynka będzie miała 100 pamięci nastaw (częstotliwość, nastawa L, nastawa C) i to użytkownik zdecyduje ile potrzebuje nastaw na poszczególnych pasmach i nie tylko, gdyż skrzynka nie będzie sprawdzała czy nastawy dotyczą pasm amatorskich. Możemy oczywiście wszystko przeznaczyć na jedno pasmo.
Zastosowanie dodatkowej pamięci EEprom daje większą swobodę ale w tej wersji druku nie jest możliwe do zrealizowania. W ramach modernizacji raczej skłaniałbym się w kierunku mocniejszego procesora ATmega32.

Dobrym pomysłem jest ładowanie pełnej tablicy nastaw po zmianie pasma. Z szacunkowych obliczeń wynika, że zajmie to kilka do kilkunastu sekund i jest możliwe do wykonania w tej wersji skrzynki. Dodatkowym plusem tej metody jest możliwość posiadania gotowych tablic na kilka równych anten lub lokalizacji (QTH domowe, działka, wyjazd, samochód). W przypadku stosowania podobnych anten daje to możliwość inicjowania kolejnych skrzynek wstępnymi nastawami.

73 Adam
26-10-2010 14:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Skrzynka antenowa HMG-easyATU - 3Z9N - 09-10-2010, 12:51
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SP5FCS - 26-10-2010 14:46

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości