Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skrzynka antenowa HMG-easyATU
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #30
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
Optoizolacja w easyATU
Optoizolacja jest dobrym rozwiązaniem ale musi być połączona z izolacją zasilania. Galwanicznie muszą być oddzielone nie tylko linie komunikacyjne ale również linie zasilające. Sama izolacja komunikacji nic nie daje ponieważ przebicie następuje od zasilania. Przy zasilaniu DC wymaga to stosowania izolowanych przetwornic DC/DC. Przy mocy potrzebnej do zasilania 20 przekaźników (10...15W) koszt takiej przetwornicy przekroczy wartość skrzynki. Nawet dobra, pełna optoizolacja, powiedzmy 3000V nie wytrzyma bliskiego wyładowania. Zasilanie z AC i trafo też nie jest dobrym pomysłem.
Skuteczniejszym sposobem obrony elektroniki są zabezpieczenia w postaci odgromników, warystorów, transili oraz bezpieczników, które potrafią przyjąć ogromną energię na siebie i zgasić zaindukowany impuls. Na końcach linii montuje się odpowiednie modułu zabezpieczające. Przy bliskich lub bezpośrednich wyładowaniach nie ma skutecznej metody dlatego moduły zewnętrzne powinny być proste i tanie.
Ja w swoich systemach stosuję kobel 4*0,75mm z ekranie, najczęściej zakopany w ziemi. Szybkości transmisji (600...2400Bd), odległości max kilkaset metrów, nie ma większych problemów z zakłóceniami i odległymi wyładowaniami.

Testy układu dopasowania
Podczas testowanie komend do sterowania nastawami podłączyłem do eATU miernik LC i wykonałem kilka pomiarów aby sprawdzić jak to działa.
1/Przy zerowej nastawie C sekcja pojemności wnosi dodatkowa pojemność około 10pF (12przekaźników po 1pF).
2/To samo przy zwarciu wszystkich cewek, w układzie pozostaje mała indukcyjność.
Zakres regulacji według założeń, kilka zdjęć z testów.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage İmage

73 Adam
09-10-2010 17:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Skrzynka antenowa HMG-easyATU - 3Z9N - 09-10-2010, 12:51
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SP5FCS - 09-10-2010 17:30

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości