Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skrzynka antenowa HMG-easyATU
3Z9N Offline
Krzysztof 3Z9N
***

Liczba postów: 119
Dołączył: 30-03-2010
Post: #458
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
A jakiego kabla używasz do swojego ATU, bo wydaje mi się, że powinny to być 2 pary w ekranie.
Co do zabezpieczeń, to na Allegro można kupić konwertery RS485 z odpowiednimi zabezpieczeniami. Nawet już zamówiłem takowe. Nie mówię, że jestem przeciwny stosowania interfejsu RS485, ale wiem też z własnego doświadczenia, że z wyładowaniami atmosferycznymi nie ma żartów, do tego stopnia, że nawet iskrowniki nie pomagają. Np. w te lato miałem 2 takie przypadki w moim QRL-u, gdzie w centrali telefonicznej padały iskrowniki i nie tylko... Jak burza jest silna i blisko, to nic nie pomoże. Może napiszecie jakie mieliście swoje doświadczenia w tym temacie. Ja chce zrobić taką skrzynkę i dlatego interesuje mnie ten temat. Po ubiegłoreocznych zmaganiach z anteną mam dosyć kompromisów antenowych ;-) Poza tym nie chcę już dopasowywać złego układu antenowego do transceivera (wewnętrzna skrzynka antenowa). Antena powinna być dopasowana do reszty, a nie na odwrót. Obecnie używam poziomej delty (ok 42m długości) na pasma od 40m w górę z transformatorem 2:1 i szczerze mówiąc, to stroi się dobrze tylko na 2 pasmach tj 40 i 20m (SWR 1,2 - 2). Czytałem wiele opisów i obejrzałem wiele filmów nt. delty, ale jak to w praktyce bywa u mnie jest inaczej ;-). Dlatego pomysł skrzynki przy antenie jest jak najbardziej OK.
Ponawiam pytanie nt. kondensatorów, bo przy dużych impedancjach anteny będoą występowały wysokie napięcia na kondensatorach. Jakie kondensatory stosujecie i przy jakich mocach nadajnika ?

Home made SDR-IF, SDR-IQ, SunSDR2 PRO, Icom IC718, Ant: EFHW 80..10m
09-11-2017 21:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Skrzynka antenowa HMG-easyATU - 3Z9N - 09-10-2010, 12:51
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - 3Z9N - 09-11-2017 21:14

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości