Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skrzynka antenowa HMG-easyATU
3Z9N Offline
Krzysztof 3Z9N
***

Liczba postów: 119
Dołączył: 30-03-2010
Post: #455
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
ESP8266 nie wprowadza żadnych zakłóceń, a jeśli już to tyle samo co ATMEGA... ESP pracuje na GHz. U mnie każdy sąsiad ma w domu router z WiFi (mam zasięg do ok 6 routerów w okolicy) i jakoś nie zakłócają. Poza tym jeśli masz antenę w odległości ponad 30m, to kabel stanowi już niezłą antenę i podczas burzy może być problem, no i znowu dodatkowy kabel... Jeśli masz tych kabli więcej, to zaczyna się robić problem. A jak masz kobietę "na karku", to robi się jeszcze większy problem ;-). Zasięg WiFi w ESP nie jest wcale taki mały i odległość ok 50m nie jest problemem. RS485 na takich odległościach, to chyba max 9600 bps, a na WiFi szybkość będzie znacznie większa. Poza tym nie trzeba stosować żadnych konwerterów, czy sterowników. Większość z nas ma w domu router z WiFi więc można to wykorzystać. Widziałem już takie rozwiązanie do strojenia anteny magnetic loop i z tego widać, że ludzie już takie rzeczy robią.
przykładowy link
Ja mam problem z odległością do anteny, a na dachu mam taki las kabli, że już wystarczy. Zobaczę co z tego wyjdzie. W domu na biurku na razie wszystko działa dobrze. Zobaczę co będzie jak podłączę przy antenie, ale to już chyba nie w tym roku, zima idzie... Rzuciłem temat z WiFi na forum, bo może ktoś już takie coś robił i jeśli gra nie warta świeczki, to nie będę się w to bawił, jednak jeśli to zadziała, to koszt takiej skrzynki będzie bardzo mały i łatwość wykonania też. NodeMCU z ESP8266 kosztuje ok 25 zł, więc mniej niż każde inne Arduino, a ma już w sobie WiFi. Do tego dołożyć moduł z 16 przekaźnikami sterowanymi transoptorami (gotowy do Arduino) za 60zł. Jako, że ESP ma mało wyjść GPIO, trzeba dołożyć ekspander na I2C np PCF8575 z 16-toma wyjściami (koszt- kilka zł), lub 2 gotowe moduły na PCF8574, kilka cewek, kondensatorów i gotowe ;-). Jak poskładam wszystko do kupy, to wrzucę na forum.

Mam jeszcze takie dodatkowe pytanie odnośnie kondensatorów. Jakie kondensatory używacie w swoich skrzynkach antenowych ?? Ceramiczne, czy mikowe ?? Wiem, że mikowe są lepsze - mniej stratne i z niższym współczynnikiem temperaturowym. Za to ceramiczne można dostać na większe napięcia (np 3 kV), a myślę, że z tymi napięciami, to może być największy problem. Zauważyłem, że w firmowych skrzynkach często są wsadzane ceramiczne, ale to są zazwyczaj skrzynki wewnętrzne, natomiast na zewnątrz temperatury wahają się od -20 do +40 C. Nie robiłem jeszcze skrzynki zewnętrznej więc nie mam pojęcia jak to się będzie zachowywać. Kondensatory ceramiczne przy większych mocach lubią się grzać z powodu swojej stratności, a to rozstraja skrzynkę. Robiłem już automatic ATU i wiem jak to jest... Podzielcie się waszymi doświadczeniami.

Home made SDR-IF, SDR-IQ, SunSDR2 PRO, Icom IC718, Ant: EFHW 80..10m
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-11-2017 10:11 przez 3Z9N.)
09-11-2017 9:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Skrzynka antenowa HMG-easyATU - 3Z9N - 09-10-2010, 12:51
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - 3Z9N - 09-11-2017 9:45

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości