Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 5 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 670
Dołączył: 13-01-2015
Post: #266
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
Wszystko się zgadza co piszesz... bo tak jest. Nie możne być dowolna przekładnia, trzeba zrobić właściwą transformację rezystancji wyjściowej wzmacniacza (tranzystora/tranzystorów) na obciążenie.
Ja tylko chciałem zaznaczyć że najczęściej transformacje są robione dla mocy maksymalnych podawanych jako CW czyli fali ciągłej, nie modulowanej (tak podają parametry tranzystorów w kartach katalogowych). W przypadku SSB mamy złożoną sytuację mocy bo nie operujemy mocą maksymalną tylko średnią a moc maksymalną osiągamy w szczytach modulacji.
Tu jest pewne niedomówienie tematu.... jeśli ja pisze o potrzebnej mocy 2-3 W to jaką moc mam na myśli?....
Jeśli przekładnie dopasujemy teoretyczne do mocy maksymalnych w piku to będą one np. dla QRP 1:2, choć dla mocy średniej były by 1:1. Stąd chyba wychodzi, że przekładnia jest zrobiona jak dla mocy większej. To jest ten problem rozważań teoretycznych.
Natomiast dla PA które robiłem o mocach 100W na MRF9120 i mam też na MRF455 to tam są przekładnie zwojowo 0,5 zwoja (rurki) na 2 zwoje. Jest to dopasowane do 100W i zasilaniu 13,8 V (w obliczeniach transformacji nie tylko chodzi o moc ale drugi czynnik to napięcie zasilania). Natomiast ten mój wywód dotyczył tego że z tych PA przykładowo 100W mogę też pracować z mocą np. 20W choć przekładnia jest dopasowana na 100W (pogarsza się jedynie sprawność, ale przy mniejszej mocy ciepło strat nie jest tak groźne). W drugą stronę to nie zadziała czyli gdyby zrobić małą przekładnie dla małej mocy 1:1 to nie dasz rady przetransformować na takiej przekładni dużej mocy będą straty i ciepło (oczywiście rozważania dlą tego samego parametru napięcia zasilania).
Podsumowując dla mocy 5W była by przekładnia zwojowa 1:1, dla 10W 1:2, a dla 100W 1:4.
W naszym przypadku - będziemy testować te tranzystory RD07 dla mocy 2-3W do 5W i sprawdzimy przy jakiej przekładni będą mieć najlepszą sprawność (jak będą się grzały). Biorąc pod uwagę ich moc wyjściową (do 7W) zakładam że wzmacniacz może pracować nawet z 10W mocy wyjściowej maksymalnej co dało by przekładnię 1:2, nie zależnie od tego jaką moc będziemy z niego potrzebować do wysterowania PA (różnych posiadanych PA).
Cała zabawa będzie w sprawdzeniu dopasowań trafo i innych parametrów wzmacniacza.

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-04-2024 19:22 przez SP9LVZ.)
26-04-2024 18:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 26-04-2024 18:18

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 10 gości