Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 665
Dołączył: 13-01-2015
Post: #250
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
Jeszcze raz schemat układu wzmacniacza TDA2003 - tranzystor blokujący wzmacniacz m.cz. 2N7000 (podczas nadawania) jest wpięty na płytce przed kondensatorem 10uF, a nie za jak było na poprzednim schemacie (dwa wpisy wyżej). Stosujemy TDA2003 ze względu na jego bardzo dobre parametry dynamiczne i zdecydowanie najniższe szumy własne (zwłaszcza odczuwalne przy słuchaniu na słuchawkach) w porównaniu do innych stosowanych układów.

Odnośnie pytań o ew. dalsze propozycje modułów współpracujących z modułem p.cz. na mosfetach czyli: BPF, PF, PA, rozwiązanie VFO (synteza).
Do tej pory powstał główny moduł zmodyfikowanej p.cz. na mosfetach i propozycje modułów uniwersalnych: modulator, demodulator, wzmacniacz m.cz., dobrej klasy mieszacz.
Dalsza koncepcja zaczyna już indywidualny wybór rozwiązań przede wszystkim w oparciu o decyzje: czy to ma być trx wielopasmowy (jeśli tak, to ile pasm i jakie), czy ma być SSB, CW, czy SSB+CW,
jaka koncepcja BPF (rdzenie Amidona, obwody na kubkach, jaki typ obwodu - rodzaj sprzężeń).
Synteza - głównie chodzi o sterownik (na bazie jakiego programu i jaka funkcjonalność) . Co do prostych układów generatorów to Si5351 zachowuje się bardzo dobrze ze współpracą z mieszaczem na SD5400. Ja testowałem zarówno AD9850 jak i Si5351 - ten drugi wypada lepiej pod względem czystości sygnału (test osłuchowy szumu własnego odbiornika bez anteny). W przypadku zastosowania AD9850 i pochodne - mamy BFO na płytce, w przypadku Si5351 możemy sygnał BFO wygenerować z syntezy, jednak ze względu na dużą czułość wzmacniacza p.cz. wydaje się, że lepiej pozostawić BFO z rezonatorów kwarcowych na płytce bo płytka z BFO może być zekranowana. Zmniejszymy promieniowanie sygnału BFO na tor p.cz.
Si5351 daje możliwość generowania sygnału CW wprost na częstotliwości nośnej, co wpływa na koncepcję trx SSB/CW - logikę przełączania sygnałów.
Największy problem widzę jednak z PA czyli wzmacniaczem mocy nadajnika, bo z nim są największe problemy uruchomieniowe jak i dostępność tranzystorów jest problematyczna (oryginały).
Ja mam uruchomione wersje PA SSB 5-10W (1,8-30 Mhz), na bazie różnych projektów ale z każdym były inne problemy.
Pierwszą wersję swojego TRX z p.cz. na mosfetach planuję przetestować na konfiguracji 3 pasmowej z prostym rozwiązaniem syntezy na Si5351 i PA 10W. Rozbudowane wersje zajmują dużo czasu do pełnego uruchomienia, pozostawiam to na późniejszy czas.

Pozostaje więc otwarty temat, czy ktoś jest chętny przygotować i przetestować rozwiązania PCB dalszych modułów ?


Załączone pliki
.pdf  Schemat wzm audio popr TDA2003.pdf (Rozmiar: 89.12 KB / Pobrań: 102)

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-03-2024 13:00 przez SP9LVZ.)
07-03-2024 12:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 07-03-2024 12:59

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości