Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 665
Dołączył: 13-01-2015
Post: #248
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
W związku z zapytaniami kolegów, którzy już montują płytki mam kilka wyjaśnień, w temacie płytki mieszacza, modulatora i inne kwestie.

Poniżej zamieszczam schemat mieszacza na SD5400 po korekcie. Chodzi o to, że pierwotny schemat mieszacza opierałem na układzie SD5000 (ten sam układ w obudowie THT), który ma inaczej wyprowadzenia niż SD5400. Jeden taki mieszacz na SD5000 wykonałem. Ze względu na to ze aktualnie są dostępne układy SD5400 - płytka mieszacza jest pod SD5400. Operowałem wcześniej schematem wyprowadzeń pod SD5000 - w związku z tym poniżej skorygowana wersja mieszacza.
Kwestia mieszacza i diplexera ( z założenia na p.cz. = 9 Mhz)
- cewkę 2,6 uH nawijałem na Amidonie żółtym T37-6, ok 29 zw. ale należało by zmierzyć wartość bo rdzenie mają duże tolerancje przenikalności. Do rezonansu (szeregowego) na 9 Mhz dobrać kondensator ok. 120 pF (smd - można w tym miejscu łączyć równolegle dwa dla uzyskania pożądanej wartości),
- cewkę 312 nH nawinąłem jako powietrzną na średnicy 5 mm 10 zw drut fi 0,8 - dostrojenie do rezonansu (równoległego) z kondensatorem 1 nF poprzez ściskanie i rozciąganie cewki ew. korekta ilości zwojów... ta cewka ma bardzo precyzyjne parametry, więc może być konieczność również manewrowania jej średnica.. jako kondensator 1 nF dobrze wypada styrofleksowy, ale najlepszy jest mikowy - nie musi to być kondensator na wysokie napięcie, ale nie należy w tym miejscu dodawać kolejnych kondensatorów równolegle.
Jak walczyłem z mieszaczem i diplexerem jest w tym wątku: http://sp-hm.pl/thread-4464-page-4.html , tam jest też opis jak ja doprowadzałem do wymaganych rezonansów te obwody dipleksera (proszę najlepiej prześledzić cały tamten wątek).
Funkcją diplexera jest pochłanianie niepożądanych produktów przemiany, zwłaszcza odbitych od filtr kwarcowego i wracających na mieszacz (jeśli mieszacz pracuje wprost na filtr, nawet uwzględniając układ dopasowania). Mieszacz na kluczach analogowych SD5400 jest dwukierunkowy, to oznacza, że takie produkty przemiany odbite powrotne mieszały by się ponownie z produktami pożądanymi. W związku jednak z tym, iż mieszacz w naszym rozwiązaniu nie jest podłączony wprost na filtr kwarcowy, lecz pracuje na obwód 215 (wejście stopnia p.cz.), to wydaje się, że można trochę "odpuścić" z tego trudnego do wykonania obwodu L 312 nH i C 1 nF, dając w to miejsce obwód łatwiejszy do wykonania o wyższej indukcyjności i mniejszej pojemności.. np. L 0,95 uH (18 zw na T37-6), C 330pF - rezonans na 9 MHz. Z puntu widzenia praktycznego możemy w ogóle nie zauważyć różnicy w pracy połączenia torów mieszacz-wzmacniacz p.cz. w przypadku prostszego rozwiązania diplexera.

Kolejny temat to schemat wzmacniacza m.cz. który jest na płytce demodulatora, jest on oparty o układ TDA2003 wg aplikacji producenta, w załączeniu karta katalogowa (TDA2003.pdf).
Co jest rozwinięciem toru m.cz. na płytce: dodany jest kondensator 1nF na wejściu wzmacniacza z szeregowym rezystorem 1k, jest 2N7000 który blokuje wejście toru wzmacniacza podczas nadawania (TDA2003 nie jest wyłączany z zasilania podczas nadawania) i jest wpięcie dla generatora tonu CW, by na telegrafii mieć podsłuch z głośnika własnego nadawania... - dorzuciłem schemat m.cz. tak jak jest z elementami na płytce (Schemat wzmacniacza audio TDA2003.pdf).

p/s w przyszłym tygodniu robię ostatnie zamówienie PCB - tego co zabrakło z poprzednich realizacji, jeśli ktoś jeszcze coś potrzebuje to proszę napisać na prv. do końca tygodnia.


Załączone pliki
.pdf  SD5400 wersja koncowa-schemat.pdf (Rozmiar: 163.55 KB / Pobrań: 97)
.pdf  TDA2003.pdf (Rozmiar: 225.79 KB / Pobrań: 78)
.pdf  Schemat wzmacniacza audio TDA2003.pdf (Rozmiar: 89.31 KB / Pobrań: 101)

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-03-2024 9:40 przez SP9LVZ.)
06-03-2024 18:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 06-03-2024 18:55

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości