Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 665
Dołączył: 13-01-2015
Post: #231
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
Tor nadajnika na bazie wzmacniacza p.cz. na mosfetach.
W zasadzie temat modułu p.cz. na mosfetach został wyczerpany (jako tor odbiorczy), ale pozostaje jeszcze kwestia toru formowania sygnału SSB z wykorzystaniem filtru kwarcowego na płytce wzmacniacza p.cz.
Prześledziłem rozwiązania oryginalne F6CER w publikacji "Technique de la blu" ... o, to "Blu" to mogła by być nazwa trx (z francuskiego to "też" niebieski jak blue). Otóż Grorge (F6CER) nie zaprojektował filtru SSB na swojej wersji wzmacniacza p.cz. na mosfetach, zrobił to na płytce z modulatorem... w związku z tym, inaczej wygląda jego koncepcja trx. Również w opracowaniu "Poradnik UKF-owca..." na schemacie nazwanym F6CER nie ma rozwiązanej kwestii użycia filtru SSB w torze nadawczym. Pojawia się to dopiero w opracowaniu SP7LA, choć tam został zmieniony układ ARW.
Do czego zmierzam. Formowanie sygnału SSB jest zrobione w filtrze kwarcowym na płytce wzmacniacza p.cz. Będę pisał już o drugich wersjach PCB z 2024. Ten tor "tx" obejmuje mosfet przed filtrem i mosfet za filtrem (T1 i T2), (wersja pierwsza z 2023r. ma trzy mosfety za filtrem SSB). Po przełączeniu na nadawanie (tx) cały tor p.cz. jest nadal pod napięciem zasilania i trzeci mosfet (ostatni w wersji z 2024) oraz układ ARW pracuje jakby na "biegu jałowym".... czyli pracuje, ale nie jest wykorzystywany.
Zrobiłem testowy układ TX - moduł modulatora na UL1042 + układ p.cz. przełączony na TX + mieszacz na kluczach pracujący rewersyjnie + BPF (80m).
Pracuje prawidłowo, ale nie podoba mi się ten "jałowy bieg" p.cz. Nikt do tej pory chyba nie pochylił się nad tym tematem.
W związku z powyższym proponuje dodać układ "wygaszania" nie aktywnego mosfeta (mosfetów w wersji pierwszej) w trybie tx. Bardzo prosto można to zrobić poprzez obniżenie napięcia ARW na G2. Będziemy zatem przesuwać punkt pracy wzmacniacza operacyjnego uA741 w trybie tx. Pokazałem to na załączonym schemacie. Jest to możliwe, dlatego że w trybie tx - mosfety pracujące w torze TX mają na ten czas swoją regulację wzmocnienia (przełączaną przekaźnikiem).

Poniżej schemat układu "wygaszania" po przejściu w tryb tx. Proponuję też dolutować kondensator blokujacy 100nF do wejścia 3 (+) uA741 na którym odbywa się ta operacja.
Załączam też film z testu sygnału już SSB widmo na ekranie FTdx10. Po stronie USB pojawiają się piki sygnału ale nie jest to od modulatora.

https://youtu.be/jyf13czULGs


Załączone pliki Miniatury
İmage

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-02-2024 18:21 przez SP9LVZ.)
10-02-2024 12:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 10-02-2024 12:15

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości