Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 665
Dołączył: 13-01-2015
Post: #229
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
W związku z dużym zagęszczeniem elementów wokół pierwszego mosfeta poniżej rysunek rozłożenia elementów.
İmage

Kwestia dławików w obwodzie zasilania i ARW - są przygotowane zarówno otwory pod osiowe jak i pady pod smd. Zobaczę, czy da się je powiększyć do końcowej wersji projektów PCB.
Przy MC1350 na wyjściu jest dławik smd - jeśli jest problem z przylutowaniem dławika to można go "postawić na boku" i wtedy nie ma problemu z przylutowaniem. Poniżej normalnie wlutowany i "na boku"... mogą tu być indukcyjności od 22-68 uH

İmage İmage

I teraz ta sprawa testu przełączenia na TX - sygnał z modulatora DSB będzie wchodził na płytkę (Mod TX) i wychodził z płytki (Wy TX). Proszę zwrócić uwagę na piny masy M, bo nie są z tych samych stron. Do przełączania na TX jest pin TX na długiej listwie goldpinowej - trzeba podać +5V (np sygnał z sterownika syntezy) lub przez rezystor 100k podajemy testowo wyprowadzone +10V z listwy goldpinowej.
W wersji płytki DUO (z dwoma filtrami) przełączenie na filtr CW zrobimy również przez podanie napięć jak przełączenia TX - jest pin CW na listwie goldpinowej.
Przełączenie TX będzie nam potrzebne do formowania sygnału SSB, a w przypadku CW będziemy mieć prawdopodobnie tylko przełączanie CW do odbioru... ale to zależy od koncepcji całości transcivera.
Na listwie goldpinowej jest wyprowadzenie do ręcznej regulacji wzmocnienia dwóch pierwszych mosfetów po przełączeniu na TX (pin PW - power). Możemy tam podawać napięcie od 0-10V. Dzięki temu będzie można ustawić poziom sygnału TX SSB, regulować ręcznie, można będzie wyrównywać moc na pasmach w przypadku nie równomierności wzmocnienia PA i zastosować układ ALC do automatycznej kontroli mocy nadajnika, czy zabezpieczenia przed dużym SWR... itd,... jest dużo możliwości wykorzystania regulacji wzmocnienia po przełączeniu na nadawanie.

Poniżej rysunek zrobienia testu TX - podłączenie do przełączenia na TX, pomiar ch-ki filtrów wbudowanych w układ analizatorem VNA. Po ściągnięciu ch-ki możemy ją skorygować w układzie rezystorami zamykającymi filtry (domyślnie 510R w drenie pierwszego mosfetu i po drugie stronie filtru (ów)) i pojemnościami zamykającymi filtr (domyślnie 22pF). Na rysunku jest foto pomiaru mojego PP9A2 w płytce p.cz. Wg. analizatora tłumienie poza pasmowe filtru na PCB jest powyżej 85dB. Należy oczekiwać >80 dB. Na PCB są odkryte długie smd-pady, można wlutować dodatkowe ekrany pomiędzy pinami wej i wyj filtrów.
UWAGA - na początek ustawić potencjometrem napięcie na pin PW na 0V (na masie). Najlepiej użyć tłumika 40dB na wyjściu z VNA. Po przełączeniu na "TX" podnosić napięcie na pin PW obserwując wskazania VNA, tak by nie podać za wysokiego napięcia w.cz. na CH1 VNA. Wzmocnienie PW ustawić tak, by góra wykresu przenoszenia filtru doszła do 0dBm. Zobaczymy wtedy jakie jest pełne tłumienie filtru+ścieżek PCB po bokach pasma przenoszenia SSB.

İmage

Tak wygląda dzisiejszy pomiar filtru PP9A2 w płytce powyższą metodą w PCB wersja DUO
İmage


Tak wygląd pomiar filtru CW w płytce powyższą metodą w PCB wersja DUO
İmage


Miałem wkręcone tłumiki 10+20+6 dB. Wzmocnieniem mosfetów doszedłem prawie do 0dBm, co oznacza - dodając tłumienie filtrów ok 6-8 dB?, że wzmocnienie dwóch pierwszych mosfetów w obwodzie p.cz. wynosi ponad 40 dB. Drugi wniosek, że tłumienie poza pasmowe jest ponad 80dB, czyli układ ścieżek PCB i ich tłumienie względem siebie jest OK.
Charakterystyki filtrów wydają się być idealne.

Jeszcze uwaga do obwodu detekcji ARW.
Tu był jeden z trudniejszych tematów, wiele osób narzekało na problematyczne działanie ARW. Zrobiłem wiele testów różnych konfiguracji obwodu detekcji ARW by prawidłowo sterował regulacją wzmocnienia. Jeden z problemów jest taki, że przy złym doborze układu RC automatyka moduluje sygnał odbierany co charakteryzuje się "chrobotaniem" sygnałów odbieranych. Trzeba dobrze odfiltrować sygnał ARW po detekcji. Ale zbyt mocne odfiltrowanie powoduje zbyt wolne działanie automatyki.
Proponuję zrobić pewne zmiany, w zasadzie zgodne ze schematem, ale nie zgodne z układem opisów elementów na PCB... musimy tam zamienić miejscami kondensatory i zamiast jednego z rezystorów 4k7 dać zworkę 0R. Wartość rezystora rozładowującego kondensator proponuję dać 1 Mohm. Nie powoduje to żadnego problemu ze ścieżkami, jedynie jest potrzebna zamiana elementów. Po takim zabiegu automatyka wydaje się pracować bardzo poprawnie.
Rysunek przedstawiający ten zabieg zamiany elementów.

İmage

To byłyby chyba wszystkie informacje do uruchomienia p.cz., w razie pytań proszę pisać, postaram się wyjaśnić. Jak dotrą pozostałe PCB z modułami demodulatora/modulatora, mieszacza i sterownika S-metra to zrobimy podłączenie całości (ja to już mam zrobione i prezentowałem na filmikach na płytkach testowych). Życzę przyjemnego montażu i uruchamiania płytek p.cz.

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-02-2024 23:13 przez SP9LVZ.)
08-02-2024 23:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 08-02-2024 23:07

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości